Zapatero ve Blair'den Türkiye'nin Üyeliğine Destek

Zapatero ve Blair'den Türkiye'nin Üyeliğine Destek

İngiltere Başbakanı Tony Blair ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun, Türkiye'nin AB'ye Katılımını, "Stratejik Öneme Sahip Bir Karar" Olarak Destekledikleri Bildirildi.

Zapatero ve Blair'den Türkiye'nin Üyeliğine Destek

İngiltere Başbakanı Tony Blair ile İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun, Türkiye'nin AB'ye katılımını, "stratejik öneme sahip bir karar" olarak destekledikleri bildirildi.

İspanyol resmi haber ajansı EFE, İspanya'nın başkenti Madrid'e 2 günlük resmi ziyarette bulunan Blair'ın Zapatero ile yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin AB'ye katılımı konusunun da geniş kapsamlı ele alındığını bildirdi.

EFE, hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, iki liderin Türkiye'nin AB'ye katılımını desteklerken, bunu "çok büyük öneme sahip stratejik bir karar" olarak gördüklerini belirtti.

Zapatero ve Blair'in dün akşam La Quinta del Pardo Sarayı'nda yedikleri yemek boyunca AB'nin geleceğini analiz ettikleri ve Türkiye'nin AB'ye girişinin "savunucusu olmaya devam edeceklerini" söyledikleri kaydedildi.

İspanyol yetkililer, bu çerçevede Zapatero'nun 16 ekimde Madrid'de İtalya Başbakanı Romano Prodi ile yapacağı görüşmede, Türkiye'nin AB'ye girişi konusunu ele alacaklarını belirtti.

Hükümet kaynakları, Medeniyetler İttifakı projesi kapsamında İspanya ve Türkiye'nin özel bir ilişkisi olduğunu vurgulayarak, kasım ayında İstanbul'da yapılacak Medeniyetler İttifakı toplantısına Zapatero'nun da katılmasının öngörüldüğünü söylediler.

Kaynak: AA