Zapatero'nun Koalisyon Kurması Gerekiyor

Zapatero'nun Koalisyon Kurması Gerekiyor

İspanya'da Bugün Yapılan Genel Seçimler Sonrasında Açılan Sandıkların Yüzde 70'ine Göre Verilen Resmi Sonuçlar, Sosyalist İşçi Partisi'nin (Psoe) Lideri Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun Seçimlerin Galibi Olduğunu Gösterdi.

Zapatero'nun Koalisyon Kurması Gerekiyor

İspanya'da bugün yapılan genel seçimler sonrasında açılan sandıkların yüzde 70'ine göre verilen resmi sonuçlar, Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun seçimlerin galibi olduğunu gösterdi.

Sandıklardan çıkan yüzde 70 sonuca göre, iktidardaki PSOE, 350 sandalyeli Meclis'te 170 milletvekili çıkartırken, ana muhalefette bulunan muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi (PP) 151 milletvekiline sahip oldu.

PSOE, bir önceki seçimlere oranla milletvekili sayısını 6 artırırken, yine de tek başına iktidar olması için gereken 176 milletvekiline ulaşamadı. Katolik kilisesinin desteğini de arkasına alarak seçimlere giren PP ise bir önceki seçimlere oranla milletvekili sayısını 3 yükseltse de yine muhalefette kaldı.

Seçim sonuçları, parlamentoda bulunan komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) ile Katalonya'da faaliyet gösteren aşırı Katalan milliyetçisi Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) partilerinin ciddi anlamda oy kaybına uğradığını gösterdi.

2004 yılından bu yana oy kaybına uğrayan IU'nun 5 olan milletvekili sayısı 3'e inerken, 2004'te büyük bir sürpriz yaparak 8 milletvekili çıkarmayı başaran ERC'nin milletvekili sayısı bu kez 3'e indi. IU ve ERC dışında parlamentoda bulunan İspanya'nın özerk bölgelerindeki milliyetçi diğer küçük partilerin hepsi yaklaşık 2004'deki sonuçları aldı.

Bu arada, İspanya'da ülke geneline hitap eden sadece 3 parti, PSOE, PP ve IU, bulunurken, PSOE'den ayrılarak, alternatif yeni bir siyasi açılım olarak Demokrasi ve İlerici Birlik (UPyD) partisini kuran Rosa Diez, sadece 1 milletvekili çıkartsa da ülke genelinde aldığı oy oranıyla beklenmeyen bir başarı elde etti.

Öte yandan, seçimlere katılım bir önceki seçimlere göre biraz düşse de yüzde 74 dolayında olan katılımın iyi bir sonuç olduğu belirtildi.

Kaynak: AA