Zambiya Devlet Başkanı'ndan Sadc'a Sert Eleştiri

Zambiya Devlet Başkanı'ndan Sadc'a Sert Eleştiri

Zambiya Devlet Başkanı Levy Mwanawasa, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu'nun (Sadc), Zimbabve Konusundaki Sessizliğinin, Teşkilat İçin "Skandal" Olduğunu Söyledi.

Zambiya Devlet Başkanı'ndan Sadc'a Sert Eleştiri

Zambiya Devlet Başkanı Levy Mwanawasa, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu'nun (SADC), Zimbabve konusundaki sessizliğinin, teşkilat için "skandal" olduğunu söyledi.

SADC'ın dönem başkanlığını yürütün Mwanawasa, "Zimbabve'de yaşananlar karşısında sessizliğini sürdürmesi SADC için tam bir skandaldır" dedi. Zimbabve'de, ilk turda kazandığı, devlet başkanlığı seçimlerinden çekilen muhalif lider Morgan Tsvangiari ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Mwanawasa, Zimbabve'deki gelişmelerin, SADC'ın demokrasi prensiplerinin ihlali olduğunu savundu. Mwanawasa, "Zimbabve'de mevcut siyasi durum, SADC'ın standartlarını karşılamaktadır. Serbest seçim kampanyalarına izin verilmiyor. Muhaliflerin medyayı kullanması engelleniyor. Tüm bunlar SADC'ın prensiplerini çiğnemektir" diye konuştu.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki'nin Zimbabve krizine yönelik arabulucuk gayretlerini de eleştiren Mwanawasa, Mbeki'nin geçtiğimiz hafta Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe ile yaptığı toplantı hakkında kendisine bilgi vermediğini kaydetti. Mbeki'nin SADC tarafından arabulucu olarak atandığını vurgulayan Mwanawasa, "Bir devlet başkanı olarak bilgiye ulaşmam engellendiği için hayal kırıklığı içindeyim. Bu durumda, Zimbabve konusunda kendi istihbarat raporlarıma güvenmek zorundayım" ifadelerini kaydetti.

(İHA-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA