"Zamanı Geldiğinde Operasyonu Durdurmaya Karar Vereceğiz"

"Zamanı Geldiğinde Operasyonu Durdurmaya Karar Vereceğiz"

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Bir Araya Geldi.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geldi.

Paris'teki Elysee Sarayı'ndaki görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Livni, "İsrail'in, Gazze Şeridi'ne yönelik askeri operasyonlarını durdurmaya, zamanı geldiğine karar vereceğini" belirtti.

Livni, "Operasyonda hedeflere ulaşıldığına ilişkin karar, yaptığımız günlük değerlendirmelere göre verilecek" diyerek, "Zamanı geldiğinde kararımızı vereceğiz" diye konuştu.

Hamas'ın sadece İsrail için değil tüm Filistin halkı için de sorun olduğunu belirten Livni, Hamas'ı zayıflatmak istediklerini söyledi.

İsrail'in bombardımanının Hamas'a zarar verdiğini ve Hamas tehdit olmaktan çıkana dek saldırıların devam edeceğini belirten Livni, ateşkesin Hamas'ın İsrail'in güneyine roket atmayı durdurmasına bağlı olabileceğini kaydetti.

İsrail'in operasyonlar sırasında teröre ve Hamas'a karşı savaş ile sivil toplumu birbirinden ayırdığını belirten Livni, "Gazze'deki insani durumun tam olarak gerektiği gibi olduğunu" ifade etti.

Sarkozy'ye "anlayışından dolayı teşekkür eden" Livni, "Bölgemizin durumunun zorluğunu çok iyi biliyor, İsrail'in karşı karşıya olduğu tehdidin yapısını anlıyor" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin pazartesi ve salı günü Gazze'deki duruma bir çözüm bulabilmek için Orta Doğu'ya gitmesi bekleniyor.

Kaynak: AA