Haberler » Ekonomi » Haber

Yüzde 50 Kapasiteyle Çalışan Bartın Limanı'nda Yılda 2 Milyon Ton Yük İşlem Görecek

Yılda 2 Milyon Ton Yükleme-boşaltma Kapasitesi Bulunan Bartın Limanı'nın Yüzde 50 Kapasiteyle Çalıştığını Söyleyen Bartın Valisi İsa Küçük, Düzenledikleri Toplantıda Limanla İlgili Yapılması Gerekenleri Masaya Yatırdı.

Yüzde 50 Kapasiteyle Çalışan Bartın Limanı'nda Yılda 2 Milyon Ton Yük İşlem Görecek

Yılda 2 milyon ton yükleme-boşaltma kapasitesi bulunan Bartın Limanı'nın yüzde 50 kapasiteyle çalıştığını söyleyen Bartın Valisi İsa Küçük, düzenledikleri toplantıda limanla ilgili yapılması gerekenleri masaya yatırdı.

Bartın Valisi İsa Küçük başkanlığında vilayet binasında "Bartın Limanı'nda ihracat ve ithalatın kolaylaştırılması ve diğer limanlardan daha cazip hale getirilmesi için limanda yapılacaklar konulu" toplantı düzenlendi. Limanın Bartın ekonomisine olan katkısının daha da artırılması konularının değerlendirildiği toplantıya Garnizon Komutanı Dz. Kur. Kd. Alb.Salih Armağan Kurgan, Belediye Başkanı Cemal Akın, Vali Yardımcısı Türker Öksüz, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Vahdet Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Burhan Gümüş, Liman Başkanı İrfan Kızıltaş ve ilgili yetkililer katıldı.

Vali İsa Küçük, Bartın Limanı'nın ithalat ve ihracat kapasitesinin daha iyi kullanılması için karşılaşılan sorunların tespit edilmesi, bugünkü kapasitenin daha iyi kullanılması için alınması gereken tedbirlerin uygulamaya geçirilmesini hep birlikte değerlendirmek için toplantı düzenledikleri belirtti. Küçük, limandaki otoritenin iş ve işleyişinin koordine içerisinde devam ettirilmesi için zaman zaman bir araya geleceklerini söyledi. Bartın Limanı'nın boşaltma ve yükleme kapasitesi olarak yılda yaklaşık 2 milyon tona cevap verecekken, şu an bu kapasitenin yaklaşık 1 milyon ton olduğunu açıklayan Vali Küçük, "Bu da göstermektedir ki, mevcut kapasitenin ancak yüzde 50'sini değerlendirmekteyiz. İlimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından Bartın Limanı çok önemlidir. Bu atıl kapasiteyi kullanmak istiyoruz. Valilik olarak bizler ve diğer tüm yetkililerimiz aynı hedefe kilitlenmeliyiz, özel sektör temsilcilerimizin eksikliklerini gidermelerine yardımcı olmalıyız. Valilik olarak bu doğrultuda bir çalışma yaptık. Limanımızda ithalat ve ihracat yapan özel sektörün görüşlerini aldık. Kamu olarak bizden beklentilerini, neler yapılması konusundaki düşüncelerini dinledik." diye konuştu.

Vali İsa Küçük, özel sektör temsilcilerinin kendilerinden liman hizmetlerinin 7 gün 24 saat esasına dayanması, gümrük muayene işlemlerinin hızlandırılması, narenciye gemilerine bu mevsimde öncelik verilmesi, depolama, yükleme ve boşaltmanın daha hızlı yapılması, gıda malları ithalatı konularındaki istekleri olduğunu dile getirdi. Toplantıda daha sonra katılımcılar Bartın Limanı'nın aktivitesinin artırılması yönündeki görüş ve önerilerini toplantı heyeti ile paylaştı. (CİHAN)