Yuvadaki Çocuklar Gönüllü Aileler Sayesinde Bayramı Aile Ortamında Geçiriyor

Yuvadaki Çocuklar Gönüllü Aileler Sayesinde Bayramı Aile Ortamında Geçiriyor

Sakarya'da Yuvada Kalan 0-6 Yaş Grubundaki 32 Çocuktan 29'u Bayramı Gönüllü Ailelerinin Yanında Geçiriyor. Bayramı Sıcak Bir Yuvada Aile Ortamında Geçiren Çocuklar, Gönüllü Aileleriyle Vakit Geçiriyor.

Yuvadaki Çocuklar Gönüllü Aileler Sayesinde Bayramı Aile Ortamında Geçiriyor

Sakarya'da yuvada kalan 0-6 yaş grubundaki 32 çocuktan 29'u bayramı gönüllü ailelerinin yanında geçiriyor. Bayramı sıcak bir yuvada aile ortamında geçiren çocuklar, gönüllü aileleriyle vakit geçiriyor.

Sakarya'da bu yıl gönüllü aile uygulamasında büyük artış yaşanıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Karaman Dostluk Çocuk Yuvası'nda kalan 0 -6 yaş grubundaki 32 çocuktan 29'u bayram öncesi gönüllü aileler tarafından yuvadan alındı. Geçen yıl yuvadaki çocukların yarısı bayramı gönüllü ailelerin yanında geçirirken, bu yıl yurt görevlileri ve gönüllülerin yardımıyla bayramı yuvada geçiren çocuk sayısı yok denecek kadar azaldı. Bayramda yuvada kalan 3 çocukla yurttaki görevliler yakından ilgileniyor.

Sakarya'nın Erenler ilçesinde yaşayan iki çocuklu Vahdettin ve Nagihan Şarbalkan çifti de bayramlarını yuvadan aldıkları 3 yaşındaki çocukla geçiriyor. Ziyaret için gittiği yuvada çocuklardan etkilenince gönüllü aile olmaya karar verdiğini söyleyen Nagihan Şarbalkan, "Ben arkadaşlarımla birlikte bir gün yuvaya gittim. Onlara sevdikleri şeyleri götürmüştük. Orada çocukların sevgiye ihtiyacı olduğunu gördüm. Yardım amacıyla gitmiştik. Ancak ben çok etkilendim. İlk gün çok ağladım. Çocuklar o ortamda herkese anne diyorlar. Camdan dışarı bakabilmek için saatlerdir ellerini kaldırıyorlar. Oyun parkı var ama yeterli gelmiyor. Aile ortamlarına ihtiyaçları var. Yuvaya iki üç kez gidince bir şeylerin farkına vardım. Gönüllü aile olmaya karar verdim. Eşimle birlikte gelerek yuvadan bir çocuk aldık." dedi.

Yuvadan aldıkları çocuğun kendileri ve çocuklarıyla çok iyi kaynaştığını ifade eden Şarbalkan, "Benim kızım kıskançtır. Kendi kardeşini bile kıskanır. Normalde öğlen kalkan kızım sabah erken kalkıp onu gezdiriyor. Onunla ilgileniyor. Bu çok güzel bir şey." şeklinde konuştu.

Vahdettin Şahbakan ise, yuvadaki çocukların sevgiye ihtiyaçlarının olduğunu vurguladı. Yuvadan aldıkları çocuğa ellerinden geldiğince aile ortamını yaşatmaya çalıştıklarını anlatan Şarbalkan, "İki çocuğum var. 20 yıllık evliyim. Bir vesile ile yuvaya gittik. Oradaki çocukların sevgiye ihtiyaçları olduğunu anlayınca elimizden geldiğince çocuklara aile ortamını yaşatmak istedik. Eşimle birlikte yuvadan çocuk almaya karar verdik. Oradan 3 yaşında bir erkek çocuk aldık. Biz onu benimsedik, o da bizi benimsedi. Her hangi bir masrafı yok. Sadece sevgi alıyor. O da bize sevgi veriyor. Aslında o bize daha çok sevgi veriyor. Bizi daha çok mutlu ediyor." diye konuştu.

(CİHAN)

Kaynak: CHA