Yusufeli Barajı'nın Temelleri Atıldı

Yusufeli Barajı'nın Temelleri Atıldı

Başbakan Erdoğan, Yusufeli İlçesi'nden AK Parti Grup Toplantı Salonu'na yapılan canlı bağlantıyla, Yusufeli Barajı'nın temelini attı.

Yusufeli Barajı'nın Temelleri Atıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yusufeli İlçesi'nden AK Parti Grup Toplantı Salonu'na yapılan canlı bağlantıyla, Yusufeli Barajı'nın temelini attı.

Başbakan Erdoğan, grup konuşmasının sonunda, "Grup salonundan bizim vatanseverliğimizin, milliyetperverliğimizin, bizim bu ülkede taş üstüne taş koyma yarışımızın yine bir nişanesini buradan, ekrandan izleyeceğiz" dedi. Bu sözler üzerine, salonda bulunan televizyonlara ve duvara, Yusufeli Barajı'nın temel atma töreni için ilçede bulunan bakanlar ve bürokratlar ile müteahhit firmaların görüntüsü yansıtıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile diğer ilgililerin temel atma töreninde hazır bulunduğu görüldü.

Erdoğan, bugüne kadar Çoruh Nehri üzerine 3 gerdanlık taktıklarını ifade ederek, 2005'te Muratlı Barajı'nı, 2007'de Borçka Barajını, 2012'de Deriner Barajını hizmete açtıklarını söyledi. Erdoğan, bu 3 barajın da ülkenin elektrik üretimine önemli katkı sağladığını kaydetti.

Çoruh Nehri üzerinde bugün de Yusufeli Barajı'nın temelini atacaklarını belirten Erdoğan, 486 milyon lira bedelli barajın, kendi sınıfında dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye'nin de en yüksek barajı olacağını ifade etti.

-"Yeni Yusufeli'ni en güzel şekilde inşa edeceğiz"-

Barajın ihalesinin 13 Ağustos 2012'de yapıldığını, 2 bin 340 gün, yani 6 yıl içinde barajın tamamlanacağını belirten Erdoğan, "Canlı bağlantı ile Yusufeli'ne bağlanıyoruz" diyerek, sözü Eroğlu'na bıraktı.

Veysel Eroğlu, 270 metre yüksekliğindeki Yusufeli Barajı'nın Türkiye'nin en yüksek barajı olduğunu söyledi.

Barajın 6 yılda bitirilmesinin planlandığını dile getiren Eroğlu, "Ama birazdan müteahhit firmamızla pazarlığımız var. Bunu biraz daha geriye çekme imkanı arıyoruz. 2019 yılı yerine, 2018 yılına çekerek kısa zamanda tamamlayacağız" dedi.

Bakan Eroğlu, barajın yılda 2 milyar kilovatsaat elektrik üreteceğini söyleyerek, Yusufeli İlçesi'nin baraj altında kalacak olması nedeniyle yeni ilçeyi en güzel şekilde inşa edeceklerini, hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini kaydetti.

-"Biraz hüzün var. Çünkü hatıralar su altında kalacak"-

Faruk Çelik de "Yusufeli'nde bugün sevinç var. Çünkü ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacak önemli bir barajın temeli atılıyor" dedi.

Yusufeli halkının ülkesine, bayrağına, yurduna bağlı olduğunu belirten Çelik, arazi kıt olmasına rağmen, gönlü geniş insanların bu barajı ülke ekonomisine nasıl kazandıracaklarını bildiklerini belirti. Çelik, "Biraz hüzün var. Çünkü hatıralar su altında kalacak. Ama en büyük teminat olarak, sizlerin talimatınızı burada ilettik. 'Yepyeni, modern, güzel bir Yusufeli en kısa zamanda inşa edilecek' deyince bütün stadın ayağa kalktığını gördüm" dedi.

-Deniz manzaralı Yusufeli-

Başbakan Erdoğan, Yusufeli İlçesi'nin barajın altında kalacağını ifade ederek, en uygun yerde, şu anki Yusufeli ile mukayese edilmeyecek, deniz manzaralı Yusufeli inşa edeceklerini bildirdi. Erdoğan'ın, "Zumlama" yapılarak, barajın çevresinin gösterilmesini istemesi üzerine, ekranlara baraj inşaatı ve törendeki vatandaşlar yansıtıldı.

Eroğlu, tören alanındaki vatandaşlara, "Başbakanımız, gruptan sizi seyrediyor değerli Yusufelililer" şeklinde seslendi.

Ekranlarda barajın gösterilmesi üzerine, Veysel Eroğlu'nun, "Halkı verelim halkı" demesi gülüşmelere neden oldu.

-"(Türkiye acaba başka bir gezegende mi-) diye sorguluyor"-

Yusufelili olan Kadir Topbaş ise "Necip Fazıl'ın bir sözü var: 'Dev eserler ortaya çıkarmak için karıncalar gibi çalışmak gerekiyor'. Siz Türkiye'nin adeta kaderini değiştirdiniz. Dışarıdaki insanlar, 'Türkiye acaba başka bir gezegende mi-' diye sorguluyor. Bugün yeni bir dev eser Türkiye'ye kazandırıyorsunuz" diye konuştu.

Barajla birlikte Yusufeli'nin ekonomisi, ekolojisi, sosyal yapısının daha modern hale geleceğini belirten Topbaş, "Geleneğini unutmadan, geleceğe, parlayan bir şekilde ve sizin hassasiyetle üzerinde durduğunuz bölge mimarisiyle yeniden Türkiye'de model bir ilçe olacak" dedi.

-Bitiş tarihi, 29 Mayıs 2018 saat 11.00-

Başbakan Erdoğan, mikrofonun, barajı yapacak olan müteahhit firmalardan birisinin temsilcisine verilmesini istedi. Erdoğan, Müteahhit Nihat Özdemir'e,

"7 yılı ben size yakıştıramıyorum" dedi. Salondan "6 yıl" seslerinin yükselmesi üzerine Erdoğan, "6 yıla Veysel bey indirdi" diye konuştu.

Erdoğan, Özdemir'e, "Veysel bey bakan olarak bir yıl kendisi için kullandı. Sizden Başbakanın talebi var. Bunu ne kadar daha geri çekeceğiz, süratle bitirebileceğiz-" diye sordu.

Özdemir de barajı, 18 Haziran 2018'de bitirme arzusunda olduklarını söyleyerek, "Emredin Sayın Başbakanım" dedi. Erdoğan'ın, barajın 29 Mayıs 2018'de barajın bitirilmesini istemesi üzerine, Özdemir, "Allah izin verirse, 29 Mayıs 2018'de saat 11.00'de barajımızı, yapıp ülkemize teslim edip enerji üretimine bizlerin de katkısını sağlamış olacağız" diye konuştu.

Erdoğan, atılan adımlarla, Türkiye'yi, doğalgaz çevrim santrallerini daha az kullanmaya doğru taşıdıklarını belirterek, "HES'ler bizim için önemli bir kaynağı oluşturuyor. Bu atılan adım bunun bir periyodu" dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra "Ya Allah, Bismillah" sözleriyle barajın temelini attı.

Öte yandan, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Erdoğan'ı kürsüye davet etmeden önce doğum gününü kutladı. Dinleyiciler de konuşmasına başlamadan önce Erdoğan'a, "beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısını okudu.

(Bitti)

Muhabir: Coşkun Ergül

Yayıncı: Ali Eyvaz - TBMM

Kaynak: AA