Yurtta Kurban Bayramı (1)

Yurtta Kurban Bayramı (1)

Yurt Genelinde Kurban Bayramı Nedeniyle İlginç Manzaralar Oluştu.

Yurtta Kurban Bayramı (1)

Yurt genelinde Kurban Bayramı nedeniyle ilginç manzaralar oluştu.

BÜYÜKLER KESTİ, ÇOCUKLAR SEYRETTİ

SİVAS'ta Kurban Bayramı'nın birinci gününde, kesim yerlerinde yaşanan görüntüler korku filmlerini aratmadı. Kesim yerlerinde çocukların çokluğu ise dikkat çekti.

Bayram namazının kılınmasından sonra kent merkezinde belediye tarafından belirlenen kesim yerleri ile mahalle aralarında kurban kesimleri yapıldı. Genellikle büyükbaş hayvanların kurban edildiği görülürken, kesim için kullanılan yöntemler dikkat çekti. Sanayi bölgesinde kurban kesen vatandaşlar, traktör vincine bağladıkları hayvanları askı vaziyetinde kesti. Vinçte tamamen askıda kalan hayvanlar, kanı akarken taşındı. Bazılarının ise sanayi vinçlerine takarak kurbanlarını kestiği görüldü. Kurbanları kendi çabası ile yere yatırmaya çalışanlar ile hayvanlar arasında da yoğun mücadeleler yaşandı. Vatandaşlar, büyükbaş hayvanları yatırabilmek için uzun süre uğraş verdi. Mimar Sinan Mahallesi'nde ise vatandaşlar Selçuklu Yeşil Camiinin bahçesinde kurbanlarını kesti. Kurban kesilen yerlerin tümünde çocukların ön plana çıktığı görüldü. Kesim yerlerinde bulunan ve yaşları 3-12 arasında değişen çocuklar, hayvanlar kesilirken zaman zaman ürpeperek bu görüntüleri izledi. Ancak çocukları engelleyen olmadı.

Kesim yerlerinde zaman zaman sahiplerinin ellerinden kurtulmayı başaran hayvanlar, kısa süreli paniğe neden oldu. Sanayi Çarşısı üzerinde sahiplerinden kaçan bir tosun, vatandaşları bir süre uğraştırdı. Kısa süre içinde yakalanan tosun, hemen kurban edildi. Bazı kesim yerlerinde ise vatandaşlar, "Rezil oluyoruz" diyerek habercilerin görüntü almasına engel olmaya çalıştı.

TAKSİMETRELER KURBANLIKLAR İÇİN AÇILDI...KURBANLIKLAR TAKSİDE !

KAHRAMANMARAŞ'ın Afşin ilçesi'nde müşteri sıkıntısı çeken taksiciler kurban bayramında iş yoğunluğunu arttırmak için kurban satışlarının gerçekleştiği yerlerden kesimhanelere kurbanlık servisi yapmaya başladı.

(Geniş Haberi Geçilecek )

ACEMİ KASAPLAR HASTANELERE KOŞTU

UZMANLARIN tüm uyarılarına rağmen her yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanlar yine çocukların gözü önünde kesildi. Cadde ve sokaklar kan gölüne döndü. Kurban kesimi ve et doğrama sırasında ise Doğu'da çok sayıda kişi kendini yaraladı.

ÇOCUKLAR YİNE KORKUTULDU

Halka açık alanlarda kesim yapılmaması ile ilgili alınan tüm tedbirlere rağmen Doğu'da vatandaşlar yine kurbanını bildiği yerde keserek cadde ve sokakları kan gölüne veçirdi. Kesim için belediyelerin belirlediği yerler fazla rağbet görmedi. Uzmanların günlerce uyarılarına rağmen kurbanlar çocukların gözü önünde kesildi. Elleri ile yüzlerini kapatarak istemesede kurban kesimini izleyen çocuklar, hayvanın boğazından akan kanla ürperdiler. Hiçbir hijyen ortama uyulmadan yapılan kurban kesimine tek sevinen ise kedi ve köpekler oldu. Kesilen kurbanlıkların başında toplanan hayvanlar, kendilerine atılacak etlerden alabilmek için saatlerce bekledi.

HASTANELER DOLUP TAŞTI

Bayram Namazı ile birlikte kesimlerine başlanan kurbanlar huysuzluk yapınca kasap veya kendisine yardım edenler ile evlerinde et doğrayanların yaralanmasına neden oldu. Bıcak ve hayvanın darbeleri ile yaralanan Erzurum'da 97, Kars'ta 32, Erzincan'da 27, Iğdır'da 21, Ağrı'da 19, Muş'ta 16 ve Ardahan'da 14 olmak üzere toplam 226 kişi sağlık kuruluşlarına giderek acil serviste tedavi altına alındı.

KAÇAN KURBANLAR YAKALANDI

Öte yandan, kesileceği sırada kaçmayı başaran kurbanlar ile vatandaşlar arasında yaşanan kovalamacaya polis ve itfaiye ekipleride yardım etti. Kaçan kurbanlar yakalandıktan sonra tekrar kesim yerine götürülerek kurban edildi.

SOĞUKLAR ETKİLİ OLDU

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri Doğu'da Kurban Bayramı tatilinin soğuk geçeceğini belirterek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Yetkililer, dün gece yapılan ölçümlerde hava sıcaklığının sıfırın altında olmak üzere Erzurum ve Ağrı'da 27, Iğdır'da 14, Kars'ta 10, Ardahan ve Erzincan'da 9 olarak açıkladı.

Uzmanlar, soğukla birlikte oluşan kirli hava nedeniyle özellikle çocuk ve yaşlıların sokağa çıkmamasını çıkıldığı takdirde ise mutlaka atkılı ile ağızlarının sıkıca sarmalarını istedi.

GAZİANTEP VE ADANA'DA KURBAN YERİNE KENDİLERİNİ KESENLER HASTANELERE KOŞTU

GAZİANTEP'te Kurban Bayramı'nın ilk günü hastanelerin acil servisleri el, ayak ve vücudunun değişik yerlerini kesen acemi kasaplarla doldu taştı. Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek ve 25 Aralık Devlet Hastanesi'nin acil servislerine sabahın erken saatlerinde kurban kesimi sırasında bıçak, satır ve baltayla kendini yaralayan aralarında kadınların da bulunduğu 30 kişi başvurdu.

BAYRAM NAMAZINDA CAMİLER DOLUP TAŞTI

İZMİR'de Bayram namazı nedeni ile camiler doldu taştı. Kalabalık nedeniyle camilerin içinde yer bulamayan vatandaşlar, avluda bayram namazı kıldı.

Vatandaşlar sabah erken saatte, bayram namazını kılmak için evlerinin yakınındaki camilere akın etti. Yoğun kalabalık nedeniyle içeride yer bulamayanlar, dışarıya taştı. Cami avlularını dolduran kalabalık yere serilen örtülerin, kalın karton kutuların, gazetelerin üzerinde bayram namazı kıldı. Namaz öncesi okunan hutbelerde küslerin barışması dilekleri belirtildi, kurban etlerinin ihtiyacı olanlara dağıtılması gerektiği vurgulandı. Kılınan namazın ardından birbirleriyle bayramlaşan vatandaşlar evlerine döndü.