Yurtta Kış - Bitlis/gaziantep/ - Haberler
Haberi Paylaş

Yurtta Kış - Bitlis/gaziantep/

AA - Haberler | Güncel

Görüntü Dökümü : BİTLİS Kar altında kalan araçlar Kar temizleme aracı GAZİANTEP Karda yürüyen vatandaşlar Trafikten görüntü KARAMAN Buzda kayan vatandaşlar Belediye işçisi Yol denetimi yapan polisler Araçlarına lastik takanlar Hayvanlardan görüntü Doğu'da kış Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te 579 yerleşim yeriyle ulaşım sağlanamıyor.

Görüntü Dökümü :

BİTLİS

Kar altında kalan araçlar

Kar temizleme aracı

GAZİANTEP

Karda yürüyen vatandaşlar

Trafikten görüntü

KARAMAN

Buzda kayan vatandaşlar

Belediye işçisi

Yol denetimi yapan polisler

Araçlarına lastik takanlar

Hayvanlardan görüntü Doğu'da kış

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te 579 yerleşim yeriyle ulaşım sağlanamıyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, kentte etkili olan olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 89 mahalle, 127 mezra olmak üzere 216 yerleşim birimiyle ulaşım sağlanamadığı belirtildi. Ekiplerin kapalı yolları tekrar ulaşıma açmak için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü bildirildi.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünce de bölge genelinde havanın çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçeceği, yağışların Hakkari, Bitlis, Muş ve Van'ın güney ilçelerinde yer yer yoğun olmasının tahmin edildiği aktarıldı.

Sabah ve akşam saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesi beklendiğine de değinen yetkililer, hava sıcaklıklarında 4 ile 6 derece düşüş beklendiğini, bölge genelinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

Gece ve sabah saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı da uyarıda bulunan meteoroloji yetkilileri, ayrıca Muş, Bitlis, Hakkari ve Van'ın güney ilçelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek su baskını, buzlanma, don olayı, tipi şeklinde kar yağışı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise, çığ düşmesi sonucu Muş-Kulp ile Van-Çatak ayırımı Bahçesaray karayolunun ulaşıma kapandığını, ekiplerin kapalı yolları açabilmek için çalışmalara başladığını hatırlattı.

-Muş-

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, önceki gün etkisini sürdüren kar yağışı dolaysıyla 220 köy yolunun ulaşıma kapandığını, ancak karla mücadele ekiplerinin yoğun çalışma neticesinde ulaşıma kapanın tüm yolları açtıklarını söyledi.

Yentür, bu sabaha karşı yeniden etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 77 köy yolunun tekrar ulaşıma kapandığını, kar yağışının dinmesi ile birlikte karla mücadele ekiplerinin yeniden yol açma çalışmalarına başlayacağını ifade etti.

Karayolları 113. Şube Şefi Sülhattin Ömeroğlu da, şehirlerarası tüm yolların açık olduğunu belirterek, karla mücadele ekipleri şu anda yol güzergahlarında temizleme çalışmalarına devam ettiğini vurguladı.

-Bitlis-Hakkari

Bitlis İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Kerim Sönmez, kentte etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle 100 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.

Yolların ulaşıma açılması için ekiplerin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirten Sönmez, acil durumlar için ekiplerin hazır bekletildiğini ifade etti.

Karayolları ve belediye ekiplerince kar temizleme çalışması yürütülürken, yollarda görev yapan trafik polisleri sürücülere, zincir takmaları ve dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Hakkari'de ise 66 köy ve 120 mezra yolunun ulaşıma kapandığı, ekiplerin kapalı yolları tekrar açabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

Gaziantep'te kış

Gaziantep'te etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Öğle saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı, vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Kara hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, yürümekte zorlandı.

Bazı vatandaşlarsa kapalı alanlara sığındı.

Hava sıcaklığının 7 derece ölçüldüğü kentte, trafikte seyir halindeki sürücüler, kar yağışıyla birlikte güçlük çekti.

Gaziantep Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, hafta boyunca kentte sıcaklık eksilerde seyredecek.

Havanın çok bulutlu ve aralıkla kar yağışlı olması bekleniyor.

Yurtta kış

İç Anadolu'yu Akdeniz Bölgesi'ne bağlayan Sertavul Geçidi'nde buzlanma ve rüzgar nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Karaman'da etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor.

Ulaşımın zaman zaman aksadığı Sertavul Geçidi'nde çekici ve tırların geçişine izin verilmiyor.

Trafik ekiplerinin denetimlerini sürdürdüğü bölgede sürücülerden araçlarına zincir takmaları isteniyor.

Karayolları 33. Şube Şefliği ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Yurtta Kış - Bitlis/gaziantep/
AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım