Yurtdışında Evlenebilirler

Yurtdışında Evlenebilirler

İsrail'de, Adalet Yüksek Mahkemesi, Yurt Dışında Evlenen Beş Eşcinsel Çiftin Başvurusunu Onaylayarak, Evliliklerinin Geçerli Sayılmasını Kararlaştırdı.

Yurtdışında Evlenebilirler

Ordu Radyosu'nun haberine göre, karar, mahkemede bire karşı 6 oyla kabul edildi. Kararla, daha önce birçok eşcinsel tarafından yapılan ve bazı ülkelerde yasal sayılan eşcinsel evliliklerinin, devletçe karşı cinsten kişilerin evlilikleri gibi geçerli sayılması yolundaki başvuruları sonuçlandırmış olduğu belirtildi.

Eşcinsel çiftler adına dilekçe veren İsrail Medeni Haklar Derneği, mahkemede İçişleri Bakanlığı'nın bu evlilikleri geçerli saymama kararının, eşcinsellerin eşitlik ve aile kurma haklarını ihlal ettiğini ve "insanlardan ürkme üzerine kurulu bir toplumsal bakış açısına dayandığı" görüşünü dile getirdi. Mahkemede devlet temsilcisi ise İsrail'in "bu türlü evlilikler için gerekli yasal altyapıya sahip olmadığı" gerekçesiyle bu evliliklerin kayda geçirilemeyeceği tezini savundu.

Din işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Yitzhak Kohen, kararı kınayarak, mahkemeyi Yahudi gelenek ve inançlarını ayaklar altına almakla suçladı. Bakan, "Yahudi devletini koruyan baraj, kara cüppelere bürünmüş Yahudilik düşmanı bir tufanı arzuladığı anlaşılan Yüksek Mahkeme'nin elleriyle çökertilmiştir" diye konuştu.

İsrail'in önde gelen aşırı sağ eylemcilerinden Baruch Marcel, kararı şiddetle eleştirirken, Yüksek Mahkeme'yi, "Hamas'tan daha kötü" olarak niteledi.