Yurt Genelinde Kudüs Protestosu

Yurt Genelinde Kudüs Protestosu

Yurt genelinde Kudüs protestosuBURSA - Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği, Amerika'nın Kudüs provokasyonuna tepki gösterdi.

Yurt genelinde Kudüs protestosu

BURSA - Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği, Amerika'nın Kudüs provokasyonuna tepki gösterdi. Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olduğuna dikkat çeken Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, "Kudüs savaşın değil barışın şehridir. Özgürlük Kudüs'ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız" dedi.
Memur-Sen'in 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği basın açıklamaları ile Amerika'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti tanımasını protesto etti. Yoğun katılımın sağlandığı Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği'nin Orhangazi Parkı'nda düzenlediği basın açıklaması ile Bursa'dan da sert Amerika'nın ve Siyonizm'in Kudüs provokasyonuna sert tepki gösterildi. Konuşmasına Memur-Sen'in Kurucu Genel Başkanı rahmetli Mehmet Akif İnan'ın Mescid'i Aksa'yı gördüm düşümde şiirinin dizeleriyle başlayan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, Mehmet Akif İnan'ın yazdığı şiirle adeta bugünlerin yaşanacağına öngördüğüne dikkat çekti.
İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman diliminde olduğunun altını çizen Numan Şeker, "Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık. Kudüs'ü işgal eden İsrail'e, İsrail'e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs'ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız" dedi.

HAKKARİ - Van, Hakkari ve Muş'ta yapılan basın açıklamalarıyla ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki gösterildi.
Açıklamalarda bulunan Memur-Sen Hakkari İl Başkanı Veysel Çiftçi, insanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman diliminde bulunduklarını söyledi. Çiftçi, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump, ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Şiddetten boğulmuş, krizlerle boğuşan bütün insanlık, doğru ve adil bir söz bekliyor. Anadolu bu sözü söylemeye hazırdır. Ümmetin gönlü bu hakikate açıktır. Bu konudaki inancımız ve kararlığımız tamdır. Şimdi bu inancı ve kararlılığı fiiliyata dökme vaktidir. Kudüs'ün Siyonizm'e başkent yapılmasını engellemek için harekete geçmek, birlikte ses vermek ve insanlığın beklediği o sözü söylemek için buradayız" dedi.

SAMSUN - Samsun'da Memur-Sen'e bağlı sendika üyeleri, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesi üzerine "Özgür Kudüs için ayaktayız" başlıklı protesto eylemi düzenledi.
Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, Amerika ve İsrail'e ateş püskürdü. Ellerindeki, "Özgür Kudüs için ayaktayız" şeklinde yazılı pankart ve çeşitli sloganlar atan grup, Amerika ve İsrail'e tepki gösterdi.
Grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, "Kudüs savaşın değil barışın şehridir. Bugün kalbimiz ve yüreğimiz olan Kudüs için bir aradayız. Samsun'dan olup bitenlere sessiz kalmayacağımızı bildirmek için buradayız. Şiddeti daha da derinleştirerek, kanlı iktidarlığını sürdürmek isteyen bir zihniyet Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump, ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz. Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz. Buradan diyoruz ki, korsan İsrail Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail'in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli" dedi.
Sinop STK Platformu tarafından, Amerika'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması protesto edildi.
Konuşmanın ardından ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı. Program dualarla son buldu.

ADIYAMAN - Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Kudüs'ün İsrail'in başkenti yapılması girişimini basın açıklaması yaparak protesto edildi.
Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklamasının ardından Adıyaman Sivil Toplum Platformu üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş Demokrasi Parkı önünde toplanarak duruma tepki gösterdi.

ŞANLIURFA - ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması Şanlıurfa'da yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.
ABD Başkanı Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması Şanlıurfa'da binlerce kişi tarafından protesto edildi. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan kalabalık, tekbir getirerek, sloganlar atıp düzenlediği basın açıklamasıyla kararı protesto etti. Sloganların da atıldığı protesto gösterisini Şanlıurfa'daki Sivil Toplum Kuruluşları Platformu organize etti. Pankart açıp döviz taşıyan kalabalık, ABD'nin kararından derhal geri adım atmasını istedi. Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına basın açıklamasını Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun okudu. Coşkun açıklamada, "İnsanlık tarihinin en kanlı dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor" dedi.

KONYA - Konya ve Karaman'da, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanımasının ardından protesto gösterileri düzenlendi.
Konya'da protesto için Kayalı Parkta toplanan kalabalık Kudüs için sloganlar attı. Sloganların ardından grup İsrail ve Amerika bayraklarını önce ayaklar altına aldı daha sonra ise bayrakları yaktı. Toplanan kalabalık adına konuşan Sağlık-Sen Konya Şubesi Başkanı Zeynel Abidin Uysal, "Memur-Sen Konfederasyonu olarak 11 iş koluyla beraber burada bu eylemi gerçekleştirdik. Bundan sonra da sendikalar olarak eylemlerimiz devam edecek. Bunu biz günlük olarak yapmayı düşünüyoruz. Sendika binamızı özellikle bugünün anısına bunlarla süsleyeceğiz. Bu zulüm de bitene kadar mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Konya Sağlık-Sen Şubesi olarak bu davanın takipçisiyiz. Ümmet ne zaman feraha erdi biz de bu protestoyu sonlandıracağız o zamana kadar kahrolsun İsrail, kahrolsun Amerika demeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Karamanlı STK'lardan Kudüs protestosu
ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması Karaman'da da sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi. Öğle namazı sonrası Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanında toplanan Sivil Toplum Platformu üyeleri ile vatandaşlar yaşananlara tepki gösterdi. Sivil Toplum Platformu adına basın açıklamasını okuyan Yunus Özdemir, "İnsanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimindeyiz. Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bunu gören tarihsel gerekçelerini bilen ve dünyanın bu devrine itiraz eden vicdan sahiplerinin sesi olarak ihtarda bulunmak üzere burada toplandık. Kudüs'ü işgal eden İsrail'e, İsrail'e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlar ile birlikte insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. Kudüs insanlığın ortak mirası, özgürlük Kudüs'ün hakkı iradesini yansıtmak için buradayız. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan ABD ve Başkanı Trump ihtarımızın öncelikli muhataplarıdır. ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır" dedi.
Grup atılan sloganlar ve edilen duanın ardından meydandan ayrıldı.

Kaynak: İHA