Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Cumhuriyet Gazetesi'nin Kurucusu Yunus Nadi Adına Düzenlenen "61. Yunus Nadi Ödülleri" Sahiplerini Buldu.

Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Cumhuriyet Gazetesi'nin kurucusu Yunus Nadi adına düzenlenen "61. Yunus Nadi Ödülleri" sahiplerini buldu.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen törende, "Sosyal Bilimler Araştırması" dalında "Yaşamın Suyla Dansı: Barajlar ve Sürdürülebilir Kalkınma" adlı yapıtı ile ödüle değer görülen Dr. Zuhal Güler Parlak'a ödülü, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı tarafından verildi.

''Roman'' ödülünü ''Bir An Bir Parça'' adlı eseriyle kazanan Enver Aysever, ödülünü Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'in elinden aldı.

''Yol Dolayları'' kitabıyla ''Şiir'' ödülünün sahibi olan Yüksel Pazarkaya'ya ödülünü, Cumhuriyet Vakfı Başkan Yardımcısı Alev Coşkun verdi.

''Öykü'' ödülleri ise ''Boşluğun İzinde'' adlı eseriyle Cem Uçan ve ''Dönüşümler Sevgiye'' adlı kitabıyla İlhan Doğruyol'a verildi.

Uçan ve Doğruyol ödüllerini, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Tokuş ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı'dan aldı.

''Karikatür'' ödülü ise Ali Şur ve Mustafa Bora arasında paylaştırıldı. Şur ve Bora'ya ödülleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Temel Atay tarafından verildi.

Törende konuşan Cumhuriyet Vakfı Başkanı İlhan Selçuk, Cumhuriyet Gazetesi okurlarına teşekkür ederek, gazetenin okuyucularının laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin yurttaşları olduğunu ve o insanların nasıl insanlar olduğunun da son dönemlerde gerçekleştirilen Cumhuriyet mitinglerinde görüldüğünü söyledi.

7 Mayıs'ın gazetenin 83. kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsatan Selçuk, gazetenin kurucusu Yunus Nadi adına düzenlenen ödüllerin de bu yıl 61. kez sahiplerini bulduğunu dile getirdi.

Selçuk, Nadi'nin Türkiye'nin işgali sırasında İstanbul'da Yeni Gün Gazetesini çıkarırken Anadolu'ya geçtiğini ve milli mücadelede Mustafa Kemal'in yanında yer alarak gazeteyi çıkarmayı sürdürdüğünü ifade ederek, ''Türkiye Cumhuriyeti denince yeryüzünün en önemli devrimlerinden biri gözler önüne gelmeli'' dedi.

Kurulan Cumhuriyet idaresi ile Müslüman dünyasında aydınlanmanın Anadolu'da gerçekleştiğini kaydeden Selçuk, Mustafa Kemal'in ''Yurtta barış, cihanda barış'' sözüyle de Osmanlı'daki fetih kültüründen dünyada barış anlayışına geçildiğini sözlerine ekledi.

Törende, Şişli Belediyesi Senfoni Orkestrası davetlilere konser verdi.

Kaynak: AA