Yunepo ve Türkçe Olimpiyatları İçin Türkiye'de Bulunan Myanmarlı Öğrenciler, Aileleri İçin Endişeli

Yunepo ve Türkçe Olimpiyatları İçin Türkiye'de Bulunan Myanmarlı Öğrenciler, Aileleri İçin Endişeli

Iüüuluslararası Yunus Emre Sevgi ve Barışa Çağrı Proje Olimpiyatı (Yunepo) ve Türkçe Olimpiyatları İçin Türkiye'de Bulunan Myanmarlı Öğrenciler, 22 Binden Fazla Kişinin Ölümüne Neden Olan Nergis Kasırgası Felaketi Yüzünden Haber Alamadıkları Aileleri İçin Endişe Ediyor.

Yunepo ve Türkçe Olimpiyatları İçin Türkiye'de Bulunan Myanmarlı Öğrenciler, Aileleri İçin Endişeli

ıÜüUluslararası Yunus Emre Sevgi ve Barışa Çağrı Proje Olimpiyatı (YUNEPO) ve Türkçe Olimpiyatları için Türkiye'de bulunan Myanmarlı öğrenciler, 22 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Nergis Kasırgası felaketi yüzünden haber alamadıkları aileleri için endişe ediyor. Aileleriyle iletişim kurabilenler kendilerini şanslı olarak nitelerken diğer öğrenciler ise biran önce ailelerinin yanına gitmek istediklerini dile getirdi.

Myanmar'daki kasırga felaketi öncesi Türkiye'ye gelen Yangon Türk Okulu'ndan Hung Myo Hein (17), Su Latt Htun (15), Heain Soe (15), Myat Thwin Oo (15), Sandy Tun (15), Htay Htay Aung (16) ve Pyae Won Naing (16) isimli Myanmarlı öğrenciler, ailelerinden birkaç gündür haber alamadıklarını belirterek üzüntülerini dile getirdi. Kasırganın ardından büyük üzüntü duyduklarını ifade eden Myanmarlı öğrencilen biran önce ailelerinin yanına gitmek istediklerini söyledi.

YUNEPO için Türkiye'de bulunan Hung Myo Hein, ailesiyle internet üzerinde görüşebildiğini aktararak kendisinin şanlı olduğunu ifade etti. Hung Myo Hein, haberi aldıklarında çok üzüldüklerini dile getirirken diğer ülkelerin de Myanmar'a yardım etmesini istedi. Heain Soe isimli öğrenci de aileleriyle bağlantı kuramamalarının kendilerini endişelendirdiğini söyledi.

Televizyon haberlerini takip eden Myanmarlı öğrenciler, gördükleri manzara karşısında çok üzülüyor. Myanmarlı öğrenciler, tek isteklerinin ailelerinden haber almak ve onların yanına gitmek olduğunu kaydediyor.

Güneydoğu Asya'nın askeri yönetimle idare edilen fakir ülkesi Myanmar'da 3 Nisan'da meydana gelen ve saatteki hızı 190 km'yi aşan Nargis Kasırgası nedeniyle 22 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 40 binden fazla kişi de kayboldu.

Kaynak: CHA