Yunanistan Türkiye'nin Unıfıl Komutasını Üstlenmesine Sıcak Bakmıyor

Yunanistan Türkiye'nin Unıfıl Komutasını Üstlenmesine Sıcak Bakmıyor

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Lübnan'daki BM Barış Gücü'nün (Unıfıl) Komutasının Tüm Katılımcı Ülkelerin İşbirliğinde Kararlaştırılması Gerektiğini Belirtti ve "Bu Konu Yunanistan'ın Güvenliği Açısından da Çok Önemli" Dedi.

Yunanistan Türkiye'nin Unıfıl Komutasını Üstlenmesine Sıcak Bakmıyor

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Lübnan'daki BM Barış Gücü'nün (UNIFIL) komutasının tüm katılımcı ülkelerin işbirliğinde kararlaştırılması gerektiğini belirtti ve "Bu konu Yunanistan'ın güvenligi açısından da çok önemli" diye konuştu.

Abhaber'e göre, Brüksel'de sona eren Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ardından basın toplantısı düzenleyen Karamanlis, Türkiye'nin Lübnan'daki BM Barış Gücü komutasını üstlenmesine mesafeli yaklaştığı yönünde yorumlara neden oldu. Karamanlis bu konudaki bir soruyu yanıtlarken, birçok AB üyesi ülkenin, Türkiye'nin Lübnan'daki UNIFIL komutasını üstlenmesini desteklediğini belirterek, şunları söyledi:

"Amaç BM Barış Gücü'nün bu operasyondaki saygınlığının, başarılı bir şekilde hedefine ulaşmasını sağlamaktır. Bu gücün komuta görevi, tüm katılımcı ülkelerle işbriliği içinde kararlaştırılmalıdır. Yunanistan ulusalarası birçok barış harekatına katıldı. Bu konu Yunanistan'ın güvenliği açısından da çok önemli."(ANKA)