Yunanistan Milli Günü Resepsiyonu

Yunanistan Milli Günü Resepsiyonu

Yunanistan'ın Milli Günü Dolayısıyla Bir Resepsiyon Düzenlendi. Resepsiyona Katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, A Milli Futbol Takımı'nın Yunanistan'ı 4-1 Yenmesi ile İlgili Olarak, "Bazen Biz Kazanırız, Bazen Onlar Kazanır Ama Önemli Olan İyi Oynayanın Kazanması" Dedi.

Yunanistan Milli Günü Resepsiyonu

Yunanistan'ın Milli Günü dolayısıyla bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, A Milli Futbol Takımı'nın Yunanistan'ı 4-1 yenmesi ile ilgili olarak, "Bazen biz kazanırız, bazen onlar kazanır ama önemli olan iyi oynayanın kazanması" dedi.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Yenimatas ve eşi Athina Yenimata Kritiku'nun ev sahipliğinde, Sheraton Otel'de düzenlenen Yunanistan'ın Milli Günü Resepsiyonu'na Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, askeri yetkililer ve bir çok davetli katıldı. Resepsiyon sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Yunanistan ve Türkiye'nin komşu iki ülke olarak dostluklarını her bakımdan geliştirmeye çalıştıklarını belirtti. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Yenimatas'ın salona girer girmez maç nedeniyle kendisini tebrik ettiğini belirten Gül, "Maçtan dolayı bizi tebrik etti. Bazen biz kazanırız, bazen onlar kazanır ama önemli olan iyi oynayanın kazanmasıdır. Yunanistan'a tabii ki gideceğim. Ama maalesef ertelemek durumunda kaldık. İnşallah yakında gitmeyi çok arzu ediyorum, gideceğiz'' dedi. Kendisinin 2 kez Yunanistan'a gittiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da Yunanistan'ı ziyaret ettiğini belirten Gül, "Bu ziyaretler çok başarılı geçti. Irak'a komşu ülkeler toplantısının İstanbul'da yapılmasının üzerinde çalışıyoruz. Nisan ayı başlarında gerçekleşmesi bekleniyor" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın Milli Günü olması nedeniyle tebrik etmek amaçlı resepsiyonda olduklarını belirten Gül, "Yunanistan ve Türkiye komşu iki ülke. Dostluklarımızı her bakımdan geliştirmek için buradayız. Ekonomi işbirliği, siyasi işbirliği, diğer alanlarda işbirliği. Bunlar her iki hükümetin de karar alıp üzerinde durduğu hükümler. Spor ayrı bir saha. Çok heyecanlı zaman zaman bu konular. İçeri girerken önce biz kendisini tebrik ettik. Daha sonra o bizi maçtan dolayı tebrik etti" dedi.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Yorgo Yenimatas, maçı büyük bir ilgiyle izlediklerini belirterek, maçı Türkiye'nin kazandığını ve kendilerinin de Türk yetkilileri kutladıklarını bildirdi. Büyükelçi, ''İşin doğrusu, bir Yunanlı olarak tabii ki kendi milli takımımın kazanmasını isterdim. Bu gibi olaylar her maçta gerçekleşebir, küçük bir grup sahaya bir şeyler atmış olabilir ancak maçın sonunda tüm stad Türk Milli Takımı futbolcularını alkışladı" diye konuştu.

(TB-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA