Yunanistan'ın Gündeminde Mısır Doğalgazı Var

Yunanistan'ın Gündeminde Mısır Doğalgazı Var

Yunanistan, Mısır Doğalgazını Alarak Avrupa'ya Satma Projesini Gündeme Aldı.

Yunanistan'ın Gündeminde Mısır Doğalgazı Var

Yunanistan, Mısır doğalgazını alarak Avrupa'ya satma projesini gündeme aldı.

Petrol Haberleri ve IPS adlı internet sitelerinin haberlerine göre, Yunanistan Kalkınma Bakanı Dimitris Sioufas, yeni enerji tehditlerini de göz önüne alarak Mısır ile doğalgaz konusunda anlaşma yapacaklarını, iki ülke arasında daha önce imzalanan iş birliği anlaşmasının da hayata geçirileceğini açıkladı. Ayrıca Yunanistan Kalkınma Bakanlığı, Mısır'a petrol ürünleriyle ilgili daha fazla ticaret vaadinde bulundu.

Yunanistan'ın, Mısır'ın doğalgazını aldıktan sonra batı ve doğu Avrupa'ya satmayı planladığının da yer aldığı haberde, Mısır doğalgazının Yunanistan'a nasıl transfer edileceğine dair bilgi verilmedi. Konuyla ilgili konuşan ELPE (Helen Perolleri) yetkilisi Dimitris Stranis de, iki ülkenin bu anlaşmadan memnun kalacağını ve ilerde mutluluk duyacağını söyledi.

Mısır'ın Türkiye üzerinden Avrupa'ya boru hattı yoluyla gaz satma projesi de bulunuyor. Projenin katılımcıları ise Türkiye, Mısır, Ürdün, Suriye ve Bulgaristan. Mısır'dan doğalgaz almayı planlayan Yunanistan'ın, Mısır'dan Kıbrıs Rum Yönetimi'nin kontrolü altındaki bölgeye boru hattı çekerek buradan doğalgazı gemilerle Avrupa'ya taşıyarak, pahalı bir yöntem olsa bile, Mısır-Türkiye doğalgaz boru hattı projesini sabote etmek istediği ileri sürülüyor.

(MKF-EA-EA-CC-D)