Yunanistan ile Elektrik Takası Yapılacak

Yunanistan ile Elektrik Takası Yapılacak

Yunanistan ile Türkiye Arasında İmzalanan Elektrik Enerjisi Takas Anlaşması ile Yunanistan'a 180 Megavat Güçte Elektrik Verilecek. İlk Elektrik, Temmuz ve Ağustos Ayında Verilmeye Başlanacak. Fiyat İse Hamitabat Üzerinden Belirlenecek.

Yunanistan ile Elektrik Takası Yapılacak

Yunanistan ile Türkiye arasında imzalanan elektrik enerjisi takas anlaşması ile Yunanistan'a 180 megavat güçte elektrik verilecek. İlk elektrik, Temmuz ve Ağustos ayında verilmeye başlanacak. Fiyat ise Hamitabat üzerinden belirlenecek.

Türkiye ve Yunanistan arasında enerji takası anlaşması imzalandı. İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ortak enerji projesinde güzel noktalara geldiklerini belirterek, Yunanistan ile alışveriş yapmak üzere hatların tamamlandığını söyledi. Anlaşma kapsamında 180 megavat güçte elektrik verileceğini ifade eden Güler, hattın 268 kilometre uzunluğunda olduğunu kaydetti. Güler, Temmuz'un son haftası ile Ağustos ayları arasında 137 milyon kilovat saat elektrik enerjisi verileceğinin altını çizerek, "Yunanistan ile Türkiye arasındaki yüksek gerilim hattı 430 kilovat saat olup, bunun 154 kilovatlık kısmını enerjilendireceğiz" dedi.

Onların da elektrik alma imkanı olacağına dikkat çeken Güler, Türkiye'nin doğalgazdan sonra Yunanistan ile elektrikte de önemli projeler gerçekleştirdikleri söyledi. Türkiye ile Yunanistan boru hattının da bitmek üzere olduğunu kaydeden Güler, Ağustos'un 16-20'si arasında her iki ülkenin de başbakanın katılacağı açılış töreni yapmayı planladıklarını dile getirdi.

YUNANİSTAN TÜRKİYE'Yİ GÜNEYDOĞU AVRUPA ENERJİ BİRLİKTELİĞİNE DAVET ETTİ

Yunanistan Kalkınma Bakanı Dimitris Sioufas, ilişkilerin önemli bir noktaya geldiğinin altını çizerek, bu çok önemli adımın seçim arifesinde atıldığını belirtti. İmzalanan protokol ile ilişkilerin daha da ileri gideceğine dikkat çeken Sioufas, ağustos ayı içerisinde de doğalgaz boru hattında doğalgaz verilmeye başlanacağını söyledi. "Boru hattı iki ülke arasında yakınlık boru hattı olarak görülebilir" diyen Sioufas, boru hattının ileride atılacak üçlü anlaşmanın temeli sayıldığını vurguladı. Sioufas, Orta Anadolu Hazar Bölgesi'nden alınacak doğalgazın iki ülke üzerinden İtalya'ya ve diğer Avrupa ülkelerine yollanacağını kaydetti. Yunanistan'ın ve Türkiye'nin Anadolu'dan Batı'ya enerji köprüsü olacağını belirten Sioufas, üçlü anlaşma ile Güney koridorda yeni bir temel atılacağını dile getirdi. Sioufas, Türkiye'yi, Güneydoğu Avrupa enerji birlikteliğine davet etti.

PROTOKOL DETAYLARINI KONUŞMADIK

Tören sonrasında basının "Fiyatlandırma nasıl olacak" sorusu üzerine Bakan Güler, fiyatın hamitabat üzerinden belirleneceğini söyledi. İran ile yapılan mutabakatın hatırlatılması üzerine Güler, şöyle konuştu: "Türkiye son yıllarda gerçekleştirdiği projelerle doğu-batı doğalgaz ve elektrik enerjisi koridoru oluyor. Sadece İran'la değil diğer komşu ülkelerle de anlaşma imzalıyoruz. Rusya, Mısır ve Irak'la görüşmelerimiz devam ediyor. Protokol ile detaylı bilgileri görüşmedik. Tahkimlerimiz devam ediyor. 1 ay boyunca detayları görüşeceğiz. Hem transit hem de ticaret yapma konusunda talebiz var. İmzalanan mutabakat zaptında miktar fiyat, kalite ele alınacak. İran ile doğalgaz fiyatını da görüşmeyi düşünüyoruz."

TÜRKİYE KENDİ MENFAATİNE GÖRE HAREKET EDECEK

Türkiye ile İran arasında imzalanan doğalgaz anlaşmasının sorulması üzerine Yunan Bakanı Sioufas, "Türkiye ülke olarak kendi menfaatlerine göre hareket edecek. Bu konu hakkında bir şey söyleyemem" dedi. (ANKA)