Yunanistan-Gkry Arasında "Diplomatik Sorun"

Yunanistan-Gkry Arasında "Diplomatik Sorun"

AB Bakanlığının sunduğu iddia edilen belge Yunanistan ile Rum yönetimi arasında tartışmaya neden oldu.

Yunanistan-Gkry Arasında

Türkiye'nin, AB-Türkiye Bağlantı Konseyi'ne sunduğu iddia edilen bir belge YunanistanGüney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında diplomatik soruna neden oldu.

Güney Kıbrıslı Avrupa Milletvekili Eleni Theoharus'un, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Bağlantı Konseyi'ne sunduğu iddia edilen bir belgede, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "klinik açıdan öldüğü" ve "merhum" olduğu şeklinde ifadelerin yer aldığını ileri sürerek Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'u Kıbrıs konusunda kabul edilemez şekilde atıl kalmakla suçladı ve nedenini sordu.

Theoharus'un iddialarına sert tepki gösteren Venizelos da Rum milletvekilinin bu tavrının Yunan devletine büyük bir hakaret olduğunu bildirerek Rum Dışişleri Bakanlığından konuya sözlü olarak açıklık getirmesini istedi. 

Rum Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Yunanistan'ın AB Dönem Başkanlığı sırasında Kıbrıs konusunu "son derece tatmin edici" şekilde ele aldığı kaydedilerek 28 üye ülkenin Türkiye'yi ilgilendiren Kıbrıs konusuyla ilgili meseleleri kapsayan açıklamasını örnek gösterdi. Venizelos bunun üzerine yaptığı yazılı açıklamada, "Milli hassasiyetlerden siyasi ya da medya açısından getiri sağlamaya çalışan her zaman aynı sözde vatansever çevrelerin Yunanistan ile Kıbrıs arasında hiçbir farklılık bulunmadığını anlamazdan gelmeleri üzücüdür" ifadesini kullandı.

Yunanistan ve GKRY Dışişleri Bakanlıklarının, bir Avrupa milletvekilinin sorumsuzca gerçeği saptırmaya çalışması nedeniyle gerçeği ve düzeni ortaya koymak zorunda kaldıklarını ifade eden Venizelos, Atina ile Lefkoşa'nın her zaman yakın bir işbirliği ve uyum içerisinde bulunduğunu kaydetti.

-"Venizelos beni susturamaz"-

Diğer yandan, Theoharus ise yaptığı açıklamada, Rum Dışişleri Bakanlığının bu konudaki açıklamasını anlayışla karşıladığını ancak  sorularına hala cevap alamadığını belirtti. Theoharus, sosyal iletişim ağı Facebook hesabından yayımladığı bir mesajında da Venizelos'un kendisinin "kellesini" istediğine dair duyumlar aldığını ifade ederek "1967 cuntası faşistlerinin kendisini susturamadığını, Yunan Dışişleri Bakanın da susturamayacağını" yazdı. - Atina

Kaynak: AA