Yunanistan hak ihlallerinde devam ediyor! Bu kezde azınlık okullarına göz dikti

Yunanistan hak ihlallerinde devam ediyor! Bu kezde azınlık okullarına göz dikti

03.09.2020 14:01 | Son Güncelleme: 03.09.2020 15:43
Yunanistan hak ihlallerinde devam ediyor! Bu kezde azınlık okullarına göz dikti

Yunanistan, Lozan'ı bir kez daha göz ardı ederek Batı Trakya'daki Türk azınlığa yönelik hak ihlali girişiminde bulundu. Atina şimdi de medreseleri, Yunan okulu gibi idare etmek için keyfi bir kararname çıkardı.

Yunan hükümeti, medreseleri, özellikle Gümülcine Medresesi'ni mutlak kontrolü altına almak için bir kararname çıkardı. Bu çerçevede medreselerde karar verme organı olan Encümen Heyeti Başkanlarını bizzat Yunan makamları atayacak. Hatta medreselerdeki eğitim kadrosunu da Atina belirleyecek.

ÖĞRETMENLER GÖREVDEN ALINDI

TRT Haber'in bildirdiğine göre, Gümülcine Medresesi'nin tüm öğretmenlerinin 31 Ağustos tarihi itibari ile görevden alındığı açıklandı. Söz konusu Milli Eğitim Bakanlığı kararnamesi ile biri İskeçe'de, diğeri Gümülcine'de olan iki medrese Yunan devlet okulu gibi idare edilecek. Yunanistan'ın bu keyfi kararı Lozan Antlaşması ile garanti altına alınan azınlık haklarının açık ihlali demek.

LOZAN BİR KEZ DAHA GÖZ ARDI EDİLDİ

1923 Lozan Barış Antlaşması ile Batı Trakya Türk toplumuna "azınlık" statüsü tanındı, hakları garanti altına alındı. Anlaşmaya göre Yunanistan, Batı Trakya'daki Türk azınlık okullarının yönetim ve eğitim kadrosuna müdahale etme hakkına sahip değil.

AZINLIK OKULLARININ AÇILMASINA İSE İZİN VERİLMİYOR

2011'den itibaren Türk azınlığa ait onlarca ilkokul, öğrenci yetersizliği nedeniyle ya kapatıldı ya da başka okullarla birleştirildi. Yeni azınlık okullarının açılmasına ise izin verilmiyor. Geçen yıl İskeçe Medresesi'nde 70 öğrenci eğitim alırken, Gümülcine'deki öğrenci sayısı 550 idi.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Yunanistan hak ihlallerinde devam ediyor! Bu kezde azınlık okullarına göz dikti - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 08:38:09. #1.15#
title