Yunanistan'daki Orman Yangınları

Yunanistan'daki Orman Yangınları

Yunanistan'ın Mora Yarımadasında Çıkan Orman Yangınlarında Ölü Sayısı 15'e Yükselirken, Alevler Hala Kontrol Altına Alınamadı.

Yunanistan'daki Orman Yangınları

Yunanistan'ın Mora yarımadasında çıkan orman yangınlarında ölü sayısı 15'e yükselirken, alevler hala kontrol altına alınamadı.

Sabah saatlerinden itibaren büyüyen yangın, Zaharo bölgesindeki tüm ormanlık alanı kül etti. Alevler bölgedeki yerleşim birimlerine ulaşırken, evlerini terk etmeyen 9 kişi feci şekilde hayatını kaybetti. Polis, Kayafa Gölü önünde bulunan oteli ise tahliye ediyor.

Aynı zamanda Mora yarımadasının güneybatısında bulunan İtilo yerleşim birimi de alevler arasında kaldı. Yüzlerce kişinin alevler arasında mahsur kaldığı öğrenilirken, İtilo'da alevler nedeniyle evinden çıkamayan 6 kişi hayatını kaybetti.

Bu arada Sparti şehrinin güneyinde bulunan Taiyetos Dağı'nda çıkan orman yangını nedeniyle onlarca ev kül oldu. Köy sakinleri alevler arasından kurtulmayı başarırken, bölgeye 35 itfaiye aracı ve 2 yangın söndürme uçağı gönderildi.

Hükümet, Kalamata ve Sparti şehirlerini "afet bölgesi" ilan etti. Başbakan Kostas Karamanlis ise, yarın helikopterle bölgeye giderek yetkililerden bilgi alacak.

Öte yandan Mora yarımadasında birçok anayolun kapandığı, bu yüzden Atina'dan gönderilen itfaiye araçlarının yangın bölgelerine halen ulaşamadığı ifade edildi. Şiddetli rüzgarın da yangın söndürme uçaklarının çalışmalarını zorlaştırdığı kaydedildi.

Mora yarımadasında yangın tehlikesiyle evlerini terk eden binlerce kişi yollarda ve güvenli bölgelerde geceliyor. Yarımadanın özellikle güney sahillerinde İngiliz ve Almanlar tarafından satın alınan binlerce ev bulunuyor. İngiliz ve Alman turistler ilkbahar ve yaz aylarını bölgede geçiriyor.

Bu arada İtfaiye Müdürlüğü sözcüsü, bugün ülke genelinde 126 orman yangını çıktığını, birçok yangının şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamadığını kaydetti.

(MK-İB-İB-CC-D)