Yunanistan'daki Orman Yangınları

Yunanistan'daki Orman Yangınları

Mora Yarımadası'nın Birçok Bölgesinde 5 Gündür Devam Eden Çalışmaların Ardından Yangın Kontrol Altına Alındı. Ülkeyi Yasa Boğan Yangınlarda Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 64'e Ulaştı.

Yunanistan'daki Orman Yangınları

Mora Yarımadası'nın birçok bölgesinde 5 gündür devam eden çalışmaların ardından yangın kontrol altına alındı. Ülkeyi yasa boğan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 64'e ulaştı.

Yunanistan genelinde ise Krestana, Lala, Evia, Florina ile Ioanena bölgesinin Arnavutluk sınırı olmak üzere toplam 5 bölgede devam eden yangınlar halen kontrol altına alınamadı.

Sabah saatlerinden itibaren hava şartlarının olumlu olmasından dolayı yangın söndürme uçakları bölgeye erkenden müdahale etti. İtfaiye yetkilileri yaptıkları açıklamada, hava şartlarının 2 gün daha bu şekilde devam etmesi durumunda Perşembe akşamına kadar yarımadada yangının söndürülebileceği ve bu akşam geç saatlere kadar da kontrol altına alınabileceğini ifade etti. Öte yandan son 48 saatte yangına sebebiyet verdikleri gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısı 30'u aşmış durumda.

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Acil Durum Merkezi yetkilileri yaptıkları resmi açıklamada, CL2P Canadair yangın söndürme uçağı göndererek komşuya yardım eli uzatan Türkiye'ye teşekkür etti.

Dün Bodrum'dan hareket eden CL2P Canadair yangın söndürme uçağında 1 Türk, 1 Yunanlı ve 3 İtalyan'dan oluşan 6 kişilik bir ekip görev yapıyor. Dün 18.40'da Elefsina Havaalanı'na ulaşan yangın söndürme uçağı, 5 sorti gerçekleştirdi. Türkiye'den giden yangın döndürme uçağı, kontrol altına alınamayan Mistro bölgesinde kullanılıyor.

(ES-CY-CY-SN-D)

Kaynak: İHA