Yunanistan'da Türkçe Yayın Yasaklanıyor

Yunanistan'da Türkçe Yayın Yasaklanıyor

Yunanistan Radyo-televizyon Kurulu , Batı Trakya'nın İskeçe Bölgesinde Türkçe Yayın Yapan 'King-kral Fm' Adlı Özel Radyo İstasyonunu Kapatma Kararı Aldı.

Yunanistan'da Türkçe Yayın Yasaklanıyor

Yunanistan Radyo-Televizyon Kurulu (ERS), Batı Trakya'nın İskeçe bölgesinde Türkçe yayın yapan "King-Kral FM" adlı özel radyo istasyonunu kapatma kararı aldı.

ERS'nin internet sitesinde yayınlanan 363/26.06.2007 sayılı kararında, söz konusu istasyonun bazen "King" bazen de "Kral" isimlerini kullandığının, yasalarda da öngörülen biçimde her yarım saatte bir ismini ve/veya tanıtıcı cıngılını tekrarlamadan yabancı bir ülkeden farklı dilde hazırlanmış programlar yayınladığının ve yasal düzenleme gereği 87.5-107.7 Mhz frekanslarında yayın yapması gerekirken 107.8 Mhz frekansını kullandığının belirlenmesi üzerine, faaliyetlerinin kesin olarak durdurulmasının

kararlaştırıldığı belirtildi.

Radyonun sahibi Hüseyin Karadayı, kararla ilgili, "ERS'nin kararında öne sürülen gerekçeler gerçek dışıdır. İskeçe bölgesinde 1994 yılından beri yayın yapan King-Kral FM'in, Yunanistan'da özel radyolar için bugün geçerli olan yasal çerçevenin dışında hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır. Bizler, diğer özel radyoların yaptığının dışında yasadışı bir şey yapmadığımızdan eminiz. Burada asıl amaç, bölgede Türkçe yayın yapan radyoları susturmak. Bu konuda daha önce de çeşitli nedenlerle 20 bin Euro'nun üzerinde

para cezalarına çarptırıldım. Ancak, gücümüz yettiği yere kadar çalışmalarımızı sürdürmekte kararlıyız" dedi. Karadayı, şu an için yayına devam ettiklerini ve ERS'nin kararına ilişkin yürütmenin durdurulması için Yunanistan Yüksek Mahkemesi'ne başvuruda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

(BB-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA