Yunanistan'da Türk ve Türkiye İmajını Güzelleştiren Tarih Kitabı "Tarih" Oldu

Yunanistan'da Türk ve Türkiye İmajını Güzelleştiren Tarih Kitabı "Tarih" Oldu

Yunanistan'da Kostas Karamanlis Başbakanlığı'ndaki Hükümet, Kilisenin ve Meclise İlk Defa Giren Aşırı Sağcı Laos Partisi'nin Baskısına Dayanamayarak, İlkokul 6. Sınıfta Okutulmak Üzere Geçen Sene Hazırlanan ve Türkiye ile Türkler'in İmajını Güzelleştiren Tarih Kitabını Sınıflara Dağıtmama Kararı Aldı.

Yunanistan'da Türk ve Türkiye İmajını Güzelleştiren Tarih Kitabı
25.09.2007 22:49 | Son Güncelleme: 25.09.2007 22:49

Yunanistan'da Kostas Karamanlis Başbakanlığı'ndaki hükümet, kilisenin ve meclise ilk defa giren aşırı sağcı Laos Partisi'nin baskısına dayanamayarak, ilkokul 6. sınıfta okutulmak üzere geçen sene hazırlanan ve Türkiye ile Türkler'in imajını güzelleştiren tarih kitabını sınıflara dağıtmama kararı aldı.

Yunanistan'da, ilköğretim 6. sınıfında okuyan çocuklar için hazırlanan Türkiye ve Türkler'in imajını güzelleştiren yeni tarih kitabı, kilisenin ve aşırı sağcı Laos Partisi'nin baskısıyla okullara dağıtılmaktan vazgeçildi. Kitapta, Anadolu'da 1922 savaşından bu yana olaylar daha objektif şekilde sunulmaktaydı ve aynı zamanda İzmir'i Yunalılar'ın terk etmesi konusu milliyetçi bakıştan uzak bir şekilde hazırlanmıştı. Mesela kitapta yer alan, "İzmir Limanı'nda binlerce insan toplanıp, şehri terk etmeye

çalışmaktaydı" ibaresi, milliyetçiler tarafından "Türkler'in barbarca davranışları ve baskıları sonucu Yunanlılar şehri terk etti" ifadesiyle yer alması isteniyordu. Yunan milliyetçiler, kitapta Mustafa Kemal Atatürk için "Türkler'in bağımsızlık savaşının lideri" ibaresine de tepki göstermişlerdi.

Milli Eğitim Bakanı Evripidis Stilianidis bugün yaptığı açıklamada, bu tarih kitabının matbaaya gitmeyeceğini ve eski tarih kitabının basılacağını Yunan halkına açıkladı. Böylece ilkokul 6. sınıftaki öğrenciler Türkler'in yine 'kötü ve barbar' olduklarına dair bir imaj edinecek. Böylece, kilise ve aşırı milliyetçiler sayesinde Türkler'i ve tarihlerini doğru bir şekilde gösteren tarih kitabı baskıya girmeden 'tarih' oldu.

(MK-OYK-OYK-ÖZ-D)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Yunanistan'da Türk ve Türkiye İmajını Güzelleştiren Tarih Kitabı "Tarih" Oldu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 14.7.2020 06:11:08. #1.15#
title