Yunanistan'da Türk Radyolarına Yasak

Yunanistan'da Türk Radyolarına Yasak

Yunanistan Hükümeti'nin Hazırladığı Yeni Basın Yasası, Türkler'in Yoğunlukta Olduğu ve Yerel Radyoların Türkçe Yayın Yaptığı Batı Trakya Bölgesindeki Birçok Radyo İstasyonunu Zor Durumda Bıraktı.

Yunanistan'da Türk Radyolarına Yasak

Yunanistan Hükümeti'nin hazırladığı yeni basın yasası, Türkler'in yoğunlukta olduğu ve yerel radyoların Türkçe yayın yaptığı Batı Trakya bölgesindeki birçok radyo istasyonunu zor durumda bıraktı.

Yunanistan'da 19 Temmuz tarihli resmi gazetede yayınlanan 3592 sayılı basın yasası ile, İskeçe ve Gümülcine gibi Batı Trakya şehirlerindeki birçok radyo istasyonu kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Yeni yasa gereği yerel radyolara 24 saat yayın sınırlamasının yanısıra, yeni radyo istasyonlarının açılmasını engelleyebilmek adına yüklü miktarda sermaye mecburiyeti getiriliyor.

Radio City sahibi Halit Halilibrahim, "Son çıkan yasa uygulanmaya konulursa, azınlık radyolarını bir yana bırakalım, Yunanistan'da çok az sayıda radyo istasyonu kalacağını düşünüyorum. Ayrıca, Türkler'e yayın yapan radyolara, Yunanca yayın yapma zorunluluğu da yasanın bir başka anlamsızlığı. Radio City, 1992'den beri 24 saat hiç kesintisiz yayın yapmaktadır. Bu yasa yürürlüğe girerse büyük bir ihtimalle kapanacağız. Bizden 5 kişiyi sigortalı çalıştırmamız isteniyor. Gümülcine'de bu kapasiteyi kaldıracak

radyo bulmak çok zordur. Ayrıca 100 bin Euro'luk ekipman isteniyor. 1992 senesinde aldığımız ekipmanlarımızla bu rakamı bulan ekipman göstermemiz imkansız. Yasa resmi gazetede yayınlandı ama henüz bize resmi bir tebliğ ulaşamadı. Milletvekilimiz İlhan Ahmet, yasanın bakanlar kurulundan geçip, daha düzgün hale getirileceğini söyledi" diye konuştu.

Radio Joy'un sahibi Cengiz Bodur ise, "Bu yasanın uygulanmaya konması birçok zorluğu beraberinde getirecek" dedi.

(CB-EA-OYK-OK-D)