Yunanistan'da Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısına Onay

Yunanistan'da Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısına Onay

Yunanistan'da, Büyük Tepkilere Yol Açan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı, Parlamentoda Bu Akşam Yapılan Oturumda Onaylandı.

Yunanistan'da Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısına Onay

Yunanistan'da, büyük tepkilere yol açan sosyal güvenlik yasa tasarısı, parlamentoda bu akşam yapılan oturumda onaylandı.

Yunanistan'daki türlü meslek gruplarının oluşturduğu 155 emeklilik fonunu 5 ana fon altında toplamayı öngören ve emeklilik için en az 37 yıl çalışma koşulunu getiren yasa tasarısı, 300 sandalyeli parlamentoda, 151 üyesi bulunan iktidar Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) oylarıyla yasalaştı.

Milletvekillerinin tasarıyı oyladığı sırada parlamento binası önünde toplanan göstericiler, oylamayı pankart ve sloganlarla protesto ettiler.

Bu arada tasarıya 146 olumsuz oy veren muhalefet partilerinin, sosyal güvenlik yasasındaki yeni düzenlemenin referanduma götürülmesi isteğinin derhal parlamento gündemine alınması ve tüzük gereği yarından başlamak üzere 3 genel kurul oturumunda görüşüldükten sonra oylanması kabul edildi.

Son 3 ay içinde 3 genel grev yapılırken, türlü iş kollarında 24 saatten 15 güne varan sürelerde grev eylemi yapılmış, ayrıca çok sayıda iş durdurma ve yavaşlatma eyleminin yanısıra protesto gösterileri gerçekleştirilmişti.