Yunanistan'da Başpiskopos Ieronımus İzdihamı

Yunanistan'da Başpiskopos Ieronımus İzdihamı

Yunanistan'da Ieronimus'un Başpiskoposluğa Seçildiğinin Resmi Olarak Açıklanmasının Ardından Yüzlerce Yunan Vatandaşı, Başpiskoposluk Binasına Akın Ederek, Ieronimus'u Yakından Selamlamak İçin Saatlerce Sırada Bekledi.

Yunanistan'da Başpiskopos Ieronımus İzdihamı

Yunanistan'da Ieronimus'un başpiskoposluğa seçildiğinin resmi olarak açıklanmasının ardından yüzlerce Yunan vatandaşı, başpiskoposluk binasına akın ederek, Ieronimus'u yakından selamlamak için saatlerce sırada bekledi.

Yunanistan'da geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Christodulos'un yerine 70 yaşındaki Ieronimus başpiskoposluğa seçildi. Sonucun resmi olarak açıklanmasının ardından başpiskoposluk binasına akın eden yüzlerce Yunan vatandaşı, yeni başpiskoposlarını selamlayabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Sırada bekleyenlerden Katerina Yergiou, "Ieronimus'un kilisede hak ettiği yere ulaştığını düşünüyorum. Çok ama çok değerli bir insan" dedi. Saatlerce sırada bekleyen bir başka Yunanlı

Panayotis Kamburas ise, "98 yılındaki seçimlerde haksızlığa uğramıştı. Fakat şu anda seçildi. Adaylar arasında bence en iyisi o. Onu yakından görmek için bekliyorum. Gördüğünüz gibi, birçok insan benim gibi aynı şekilde bekliyor" diye konuştu.

Ieronimus, Atina Katedrali'nde toplanan 74 piskoposun 45'inin oyunu aldı. 1998'deki seçimlerde de Christodulos'un en büyük rakibi olarak yarışan Ieronimus, selefinden farklı olarak reformist düşüncelere karşı çıkması ile biliniyor. 31 Ocak'ta hayatını kaybeden Christodulos, Ortodoks ve Katolik kiliseleri arasındaki gerilimin düşürülmesinde önemli rol oynamıştı. Christodulos'un başpiskoposluğu döneminde Papa II. John Paul, Atina'yı ziyaret etmişti. 2001'deki ziyaretle, 1054 yılından bu yana ilk kez bir

papa Yunanistan'a ayak basmıştı. Volos şehri Mitropolisi Dimitriados İgnatios, Ieronimus ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Kilisenin kurallarına uygun, mükemmel koşullarda gerçekleşen oylama sonucu, büyük bir oy farkıyla seçildi. Ieronimus, başpiskoposluk için gereken tüm donanımlara sahip. Kilisenin bağlılığını sürdürmek ve rahmetli Christodulos'un görevini bıraktığı yerden devam ettirmemiz için Ierınimus'un yanında olacağız. Tanrı ona sağlık ve güç versin. Tüm kalbimizle kendisini tebrik ettik.

Hep birlikte halkın sevgisine cevap vereceğiz. İnançlı insanlara, Ortodoks düşüncesini vermeye devam edeceğiz. Halkımızın bu dönemde gösterdiği büyük ilgi, aynı zamanda bize büyük bir sorumluluk da getirmektedir" dedi.

Öte yandan güvenlik görevlilerinin, Yunan vatandaşlarının yoğun ilgisi ve başpiskoposluk binasına zorla girmek istemelerinden dolayı bina dışında yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

(ES-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA