Yunanistan'da Atatürk ile İlgili Yeni Bir Kitap Yayınlandı

Yunanistan'da Atatürk ile İlgili Yeni Bir Kitap Yayınlandı

Yunanistan'da, Mustafa Kemal Atatürk'ün Hayatı ile İlgili Çeşitli İddiaların Yer Aldığı "Mustafa Kemal: Selanik'te Yaptıkları ve Yaşadıkları" Adlı Bir Kitap Yayınlandı.

Yunanistan'da Atatürk ile İlgili Yeni Bir Kitap Yayınlandı

Yunanistan'da, Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ile ilgili çeşitli iddiaların yer aldığı "Mustafa Kemal: Selanik'te Yaptıkları ve Yaşadıkları" adlı bir kitap yayınlandı.

To Vima Gazetesi'nde özeti yayınlanan kitap, Atatürk'ün doğumundan Selanik'ten ayrılana kadarki hayatı hakkında bazı teferruatlar veriyor. Kitabın yazarı Hristos Hristodulu, Atatürk'ün yaşadıkları konusunda tarihi açıdan doğruluğu ispat edilemeyecek çeşitli iddialarda bulunuyor. Kitapta, Atatürk'ün Selanik'in Langada semtinde doğduğu belirtiliyor ve çocukluk yıllarında kız kardeşi Makbule ile beraber hem inek sağdığı hem de tarla ektiği kaydediliyor. Kitapta ayrıca Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım

ile eğitimi konusunda kavga ettiği belirtiliyor. Kitaba göre Atatürk modern eğitim almak isterken, annesi dini eğitim almasından yanaydı. Kitabın sayfalarında, "Genç Mustafa Kemal Cafe Sandan'a çok sık giderdi. Oralarda alkol bolluğu vardı. Duman dolu yerlerdi. Ve kadınlar erkeklere dostluk ederdi. Mustafa Kemal daha çok Kristal, Olimpos ve İonia'ya giderdi. Orada arkadaşları ile tavla oynar, meze yer ve bol bol bira ve rakı içerdi. Mustafa Kemal gece boyunca rakı ile keyfe gelir, sabaha kadar dans ederdi"

gibi iddialar yer alıyor. Yazar Hristodulu kitabında, Atatürk'ü Adana'da 1917 yılında ziyaret eden Yunan iş adamı Prodromos Bodosakis'in Mustafa Kemal için 'dinamik, aynı zamanda içki içmeye dayanabilen bir şahıs' olarak bahsettiğine de yer veriyor.

Kitapta Atatürk'ün Selanik'te bazı Yunanlı diva şarkıcılar ile yaşadığı maceralar olduğu da iddia ediliyor. Ancak kitapta bu iddiaların doğruluğu konusunda hiçbir belge bulunmuyor. Exantas yayınlarından çıkan 244 sayfalık kitap, satılmaya başlandı.

(MK-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA