Yunanistan'a Hayat Öpücüğü
Haberler » Dünya » Yunanistan'a Hayat Öpücüğü - Haberler

Yunanistan'a Hayat Öpücüğü

110 Milyar Avroya Ulaşan Yunanistan'ı Kurtarma Paketine Onay Geldi.

Yunanistan'a Hayat Öpücüğü

Avro Bölgesi ve maliye bakanları, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da katkısıyla 110 milyar avroya ulaşan Yunanistan'ı kurtarma paketine onay verdi.

Avro ülkelerinin 80 milyar avroluk ikili kredilerine ilaveten IMF'nin vereceği 30 milyar avrodan oluşan ve en az 3 yılda kullandırılması öngörülen kurtarma paketi Yunanistan'ın 19 Mayıstaki borç geri ödemesinden önce kullanıma hazır olacak.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Avrupalı vergi verenlerin parasını Yunanistan'a akıtmadıklarını, faizli borç verdiklerini ve ikili kredilerin faiz oranının diğer Avro Bölgesi ülkelerinin borçlanma faizinden yüksek olduğunu belirtti.

Avro grubu başkanlığını yürüten Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker de kurtarma paketi karşılığında Yunanistan'la "iddialı, sıkı ve mutlaka gerekli" bir program üzerinde anlaştıklarını söyledi.

Avropa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ise Yunanistan'ı kurtarma paketinin Avro Bölgesi'nde güvenin yeniden tesisi ve mali istikrarın güvence altına alınmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 13,6'sı kadar bütçe açığı veren Yunanistan, kurtarma paketi karşılığında bütçe açığını 2014 sonunda, AB kurallarına uygun şekilde yüzde 3'ün altına indirmeyi taahhüt etti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler