Yunan Polisinden Darağaçlı Protesto
Haberler » Dünya » Yunan Polisinden Darağaçlı Protesto - Haberler

Yunan Polisinden Darağaçlı Protesto

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 10 binden fazla polis, itfaiyeci ve liman polisi, hükümetin maaşlarında yapmayı planladığı kesintileri protesto etti.

Yunan Polisinden Darağaçlı Protesto

'ın başkenti Atina'da 10 binden fazla polis, itfaiyeci ve liman polisi, hükümetin maaşlarında yapmayı planladığı kesintileri protesto etti. Memur sendikalarının çağrısı ile gerçekleşen eyleme çeşitli illerden gelen memurların ilk defa bu kadar çok sayıda katılması dikkat çekti. ve parlamentoya üniformalarıyla yürüyen çalışanlar herhangi bir gerginliğe sebep olmadı.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yollara dökülen 10 bini aşkın üniformalı memur, hükümetin 2013-2014 yılları için maaşlarında kesinti yapma kararını protesto etti. Bugün saat 17: 30'da ilk defa modern olimpiyatların düzenlendiği Kallimarmaro önünde toplanan çeşitli illerden gelen binlerce üniformalı memur, hükümeti slogan, siyah bayrak ve tepki mesajları içeren panolarla protesto etti. Polis, itfaiyeci ve sahil güvenlik polisinin hak arama mücadelesine muhalefet partileri Radikal Sol İttifak (SYRİZA), Bağımsız Yunanlar, Altın Şafak ve Yunanistan Komünist Partisi'nden çok sayıda milletvekili destek verdi. Yapılan konuşmalarda hükümetin üniformalıları darağacına gönderdiği vurgulandı.

Daha sonra saat 20: 00'da Sintagme Meyadanı'na doğru yürüyüşe geçen üniformalı çalışanlar, Maliye Bakanlığı önünde toplandı. Burada "hırsızlar" sloganları ile hükümeti ve milletvekillerini uzun süre protesto eden memurlar bir de ilginç protesto eylemine imza attı. Maliye Bakanlığı önüne getirilen bir kamyonet üzerine çıkan polis, itfaiye ve sahil güvenlikten birer memur, temsili olarak boyunlarına ip geçirerek kendini astı. Daha sonra parlamento önüne yürüyen üniformalılar, aynı temsili parlamento önünde tekrarladı. Çalışanlar, parlamentoya taleplerini içeren bir de bildiri verdi. Sahil Güvenlik Komutanlığı, protestolarda en üst düzeyde temsil edilirken, Yunanistan Emniyet Genel Müdürü de polislerle dayanışma içerisinde olduğunu ifade eden bir mesaj gönderdi.

Yunanistan hükümeti, Avrupa Birliği ve IMF'nin isteği üzerine 2013-2014 yılları için 11,6 milyar Euro'luk tasarruf paketinde, aralarında polisler, itfaiyeciler ve liman polislerinin bulunduğu özel maaş statüsüne göre maaş alan memurlardan kesinti yapma kararı almıştı. Hükümet, üniformalılardan 2012 yılı için yüzde 6-7, 2013 yılında ise yüzde 12 oranında kesinti yapmayı planlıyor.

Atina, 130 milyarlık kurtarma paketinin ikinci taksiti olan 33,5 milyar Euro'yu alabilmek için Troyka'nın taleplerini yerine getirmesi gerekiyor.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler