Yunan Ordusunda Irkçılık Skandalı

Yunan Ordusunda Irkçılık Skandalı

Yunan Ordusunda Askerlerin Türkler ve Arnavutlara Hakaret İçeren Şarkılarla Talim Yaptığı Görüntülerinin Ortaya Çıkması, Üç Ülkenin de Gündemini Meşgul Ediyor.

Yunan Ordusunda Irkçılık Skandalı

Yunan ordusunda askerlerin Türkler ve Arnavutlara hakaret içeren şarkılarla talim yaptığı görüntülerinin ortaya çıkması, üç ülkenin de gündemini meşgul ediyor.

Skandalı ortaya çıkaran Ta Nea gazetesi muhabiri Loukas Dimakas,

"Kimin suçlu olduğu kesinlik kazandıktan sonra gereken cezanın verileceğinden eminim" dedi.

Skandalın nasıl ortaya çıkarıldığının sorulması üzerine Dimakas, şöyle konuştu: "Aslına bakarsanız bu konuyla ilgili özel bir araştırma yapmadık. Sadece gazetemize bir Yunanlı okur, İngiliz bir internet sayfasında Yunanlı bir tuğgeneralin de yer aldığı yönünde bir ihbarda bulundu. Biz de konuyu araştırmaya başladık. Araştırma esnasında bu konuyla ilgili veri elde ettik. Konuya 'askeriyenin kirliliği internette' başlığıyla gazetemizde yer verdik. Özellikle belirtmem gerek ki Yunanistan'da 1988 yılından beri resmi olarak komşu ülkelere karşı bu tür sloganlar yasaklanmıştır."

İHA'ya özel açıklamalarda bulunan Dimakas, olayın sorumlularının tespit edildiğini söyledi. Dimakas, bugün yayınlanan röportajında da yer aldığı gibi Savunma Bakanlığı'nın olayın sorunlularını tespit ettiğini belirterek şöyle konuştu: "Olayın geçen sene haziran ayında Volos'da meydana geldiği ileri sürüldü. Sorumlular hakkında gerekli soruşturma başladı. İnanıyorum ki bu sloganlar, askeri eğitim sırasında duygusal yoğunlukla istem dışı atılmıştır. Sorumlu askeri yetkili olay sırasında orada olmayabilir, eğitim esnasında duygusal bir askerin o an için kullandığı bir slogan olabilir. Nasıl maçlarda gençler kendi arasında böyle slogan atabiliyorsa, söyleyebiliyorsa bunu da aynı şekilde değerlendirebiliriz."

Loukas Dimakas, "Yunanistan Savunma Bakanlığı'nın olayın gerçekliğini resmi olarak kabullenip kabullenmediği" sorusuna şöyle karşılık verdi: "Hayır hayır kesinlikle bakanlık tarafından resmi olarak üstlenilmedi. Röportajımda da belirttiğim gibi sorumlu kişiler tespit edildi, haklarında gerekli soruşturma başlatıldı. Kimin suçlu olduğu kesinlik kazandıktan sonra gereken cezanın verileceğinden eminim."

Aynı olay Türkiye'de yaşansaydı da fikrinin değişmeyeceğini ifade eden Loukas Dimakas, "Kesinlikle aynı şeyleri düşünürdüm. Bu konuda sorumluların cezalandırılması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Mart ayı içerisinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Yunanistan'a gerçekleştireceği resmi ziyaret öncesinde böyle bir skandalın ortaya çıkmasında bir kasıt aranmaması gerektiğini ifade eden Ta Nea gazetesi muhabiri Loukas Dimakas, şöyle konuştu: "Kesinlikle bunu bir kasıt olarak değerlendiremeyiz. Çünkü daha önce belirttiğim gibi Yunanlı tuğgeneral ile ilgili araştırmamızı yaparken bu konu ortaya çıktı. Yakından ya da uzaktan hiçbir bağlantısı yok. Çünkü Abdullah Gül'ün Yunanistan'a ziyareti çok önemli. Özellikle barışsal düzeyde her iki ülke arasında diplomatik bağlarda bir sonuç çıkarsa bu Sayın Gül'ün buraya yapacağı ziyaretten beklenen sonuç elde edilmiş olacaktır"

Türk basınının konuyla ilgili değerlendirmelerini de yorumlayan Loukas Dimakas, sözlerine şöyle devam etti: "Doğrusunu söylemek gerekirse bu konu Türk basınında geniş yer aldı. Benim bu konuda abartılı gördüğüm şey, Türk halkının internet aracılığıyla basının verilerine dayanarak milliyetçi duygularını ortaya çıkarması. Yunanistan'da bu tür konular daha alçak tonla ele alınır ama Türk halkının tepkisini açıkçası abartılı buluyorum"

Yunanistan Savunma Bakanlığı olayla ilgili resmi açıklamasında, askeri eğitimlerde komşu ülkelerle ilgili bu tür sloganların yer almaması gerektiğini belirterek, sloganların Yunanistan halkının resmi düşüncelerini yansıtmadığının altını çizmişti. Sorumlu kişilerin tespit edildiğini açıklayan bakanlık, kişiler hakkında araştırma başladığını ve sorumluların cezalandırılacağını belirtti.

(ES-CY-CY-HO-Y)

Kaynak: İHA