Yunan basını: PASOK'taki krizi halk çözdü

Yunan basını: PASOK'taki krizi halk çözdü

Yunanistan ana muhalefet partisi PASOK'un dün yapılan genel başkanlık yarışını Yorgo Papandreu kazandı. Toplam oyların yüzde 46'sını açıklanırken Papandreu, merkezi ve güney Yunanistan'ın büyük bölümü ile Girit ve Ege'nin bazı adalarında oyların yarıdan fazlasını toplamayı başardı. Öte yandan Evangelos Venizelos, Selanik ve civarında önde gidiyor.

Yunan basını: PASOK'taki krizi halk çözdü

Yunanistan ana muhalefet partisi PASOK'un dün yapılan genel başkanlık yarışını Yorgo Papandreu kazandı. Toplam oyların yüzde 46'sını açıklanırken Papandreu, merkezi ve güney Yunanistan'ın büyük bölümü ile Girit ve Ege'nin bazı adalarında oyların yarıdan fazlasını toplamayı başardı. Öte yandan Evangelos Venizelos, Selanik ve civarında önde gidiyor. Papandreu yüzde 59. 70, Venizelos yüzde 34,02 ve Kostas Skandalidis ise yüzde 6,13 oy aldı. Şimdiye kadar 331 bin 743 oy sayılmış oldu. Oy sayma işleminin gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Genel başkan adaylarından Venizelos, Papandreu'yu arayarak seçim zaferini tebrik etti. Skandalidis de Papandreu'yu tebrik ederken, "PASOK'un yarından itibaren birlik içinde Yunanistan için çalışması gerektiğini" söyledi. Sonuçların belli olmasından sonra birlik mesajı veren PASOK kurmayları, bundan böyle partinin birlik içinde ana muhalefet görevini yapacağını kaydetti.

PAPANDREU'NUN İLK SINAVI BİR BUÇUK YIL SONRA

Ülkenin büyük bölümünde Venizelos'u ikiye katlayarak ezici bir galibiyet kazanan Papandreu, PASOK tarihinde en ciddi krizi yaşayan partisini toparlamaya çalışacak. İlk sınavını bir buçuk yıl sonra Avrupa Parlamentosu seçimlerinde verecek olan Papandreu'nun partisine galibiyet gücü katıp katamadığı test edilmiş olacak. Öte Papandreu, ana muhalefet görevini yaparken sadece eleştiride bulunmakla suçlanmıştı. Bu dönemde Papandreu'dan sonuç alan ve öneriler getiren muhalefet bekleniyor.

VENİZELOS'UN GÖZÜ LİDERLİKTE

Başkanlık seçimi döneminde keskin eleştirilerle birbirini suçlayarak iki parti görüntüsü veren PASOK'ta mağlupların karşı bloku koruyacakları sanılıyor. Son seçimlerde Papandreu'ya karşı mağlup olan Venizelos'un içten içe muhalefete devam edeceği değerlendirmesi yapılıyor. PASOK liderliğine göz dikmiş olan Venizelos, Papandreu'nun katılacağı ilk seçimde başarısız olması durumunda başkanlık seçimlerine gidilmesini istemesine kesin gözüyle bakılıyor. Yeni Papandreu döneminde Venizelos'un parti yönetiminde aktif görev alması beklenmiyor.

YUNAN BASINI: "YORGO'NUN ZAFERİ"

Yunan basını, Papandreu'nun ezici zaferini manşetten verdi. Elevterotipia üst başlığında "Demokrasi patlaması: 854 bin kişi sandıklara gitti" diye yazarken, manşetine ise "Yorgo'ya yüzde 60'lık kışkırtma emri" cümlesini seçti. Etnos ise "Kitlesel katılımla Yorgo'nun zaferi" manşetini atarken, bundan sonra en büyük bahsin PASOK'ta birliğin sağlanması olduğu değerlendirmesine yer verdi. Ta Nea ise "Temiz çözüm" manşetiyle çıktı. Avriani ise "Şampanya açıyoruz: Papandreu'nun seçilmesiyle Yeni Demokrasi, 2 dönem daha iktidarı garantiledi" manşetine yer verdi.

PAPANDREU VE VENİZELOSUN AÇIKLAMALARI

Kazandığının belli olmasından sonra yaptığı açıklamada Papandreu, "Bugün demokrasi kazandı. Değişim için en büyük adımı atmış olduk. Vatandaşa saygı duyan bir politik sistem ile Yunan halkına ses ve güç veren bir sistemi inşa etmek istiyoruz." dedi.

"Büyük, güçlü, radikal, ümit veren bir akım kuruldu." cümlesiyle bundan sonrasında izleyeceği politikayı özetleyen Venizelos, "rakibimiz sağ ve hükümettir. Seçimlere katılan herkesin ortak hedefi PASOK'un zafer kazanmasıdır. Bunun için hepimiz birlikte çalışacağız." dedi.