Yumurtalık Serbest Bölgesi 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

Adana'nın Yumurtalık İlçesindeki Serbest Bölge'de Petrol, Enerji, Petrokimya, Demirçelik, Tekstil ve Gemi Sanayi ile Bunların Yan Sanayiine Üretim Yapacak Sektörlerin Harekete Geçirilmesi Durumunda 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak.

Yumurtalık Serbest Bölgesi 10 Bin Kişiye İstihdam Sağlayacak

Adana'nın Yumurtalık ilçesindeki Serbest Bölge'de petrol, enerji, petrokimya, demirçelik, tekstil ve gemi sanayi ile bunların yan sanayiine üretim yapacak sektörlerin harekete geçirilmesi durumunda 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Yumurtalık Serbest Bölgesi, dünya piyasasında büyük yankı uyandıran Bakü-Ceyhan Petrol Boru hattının tamamen işlerlik kazanmasıyla Çukurova bölgesinin cazibesini de artıracak.

Bu çalışmalar çerçevesinde tersanelerden birinin inşaat çalışmasının son aşamaya geldiği, 6 tersanenin de izinlerinin alınıp bu yıl sonunda inşaatlarına başlanacağı bildirildi.

Gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, yatırımcı firmaları Yumurtalık Serbest Bölgesi'ne davet etti. Bölgede yatırım yapacak çok geniş alanların olduğunu söyleyen Duru, yatırımcıların gelmeleri halinde her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını kaydetti.Duru, "Bu gelişmelere umutla bakan Ceyhan halkı için Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bünyesinde petro kimya ve gemicilik ile ilgili bölümlerin açılması için çeşitli girişimlerde bulunulmuştur. Nitelikli eleman yetiştirmeye yönelik bölümler açıyoruz. Ceyhan Meslek Lise'sinde denizcilik, gemi bakım ve onarım üzerine bölümler açtık. Ayrıca Ceyhan'da Çukurova Üniversitesi bünyesinde mühendislik fakültesinin kurulmasının hızlandırılması için çaba sarf edeceğiz." dedi. Ceyhan enerji endüstri bölgesinde yatırımcıların önündeki engellerin kaldırılması için özel teşvik verilmesi görüşünü hükümete sunduğunu ifade eden Duru, enerji endüsti bölgesi için verilecek teşviğin de Ceyhan'ı kalkındıracağını anlattı.

Ceyhan Girişimci İşadamları Derneği (CEYGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Turan Titirinli ise, bölge insanının umudu durumundaki Yumurtalık Serbest Bölgesi'nin bölgenin kalkınması adına önemli görevleri yerine getireceğine inandığını söyledi. Titirinli, "Biz bölge işadamları olarak yatırım yapacak firmaların isteklerini karşılayacak tedarikçi firmalar kurmayı hedefliyoruz. Ülkemizde şuan siyasi istikrar sağlandı. Hükümetten ibrelerin ekonomiye çevrilmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Ceyhan Sanayici ve İşadamları Derneği (CEYSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Özal da, Yumurtalık Serbest Bölgesi ile Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi'nde bir an önce yatırımların hızlanması gerektiğini dile getirdi. Özal, hükümetin yatırımlar konusunda gerekli adımı atması halinde bölgedeki hareketliliğin daha da artacağını sözlerine ekledi.