Yüksekova İlçesi'ndeki Olayların Ardından

Yüksekova İlçesi'ndeki Olayların Ardından

Hakkari Valiliği, Yüksekova İlçesi'nde Terör Örgütü Elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Yakalanmasının Yıldönümünde Kepenk Kapatmayan Esnafla Bir Grup Genç Arasında Yaşanan Olaylarla İlgili Yazılı Bir Basın Açıklaması Yaptı.

Yüksekova İlçesi'ndeki Olayların Ardından

Hakkari Valiliği, Yüksekova İlçesi'nde terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının yıldönümünde kepenk kapatmayan esnafla bir grup genç arasında yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Hakkari Valiliği tarafından akşam saatlerinde yapılan basın açıklamasına göre, terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın yakalanışını protesto etmek amacıyla 15 Şubat 2007 tarihinde Hakkari genelinde ve özellikle Yüksekova İlçesi'nde terör örgütü ve yandaşları tarafından vatandaşlara yönelik yoğun baskılar uygulandığı ve tehditlerde bulunulduğu bildirildi. Ancak vatandaşların üstün bir sağduyu göstererek bu baskı ve tehditlere aldırış etmeden dükkanlarını açtıkları belirtilen açıklamada, "Bu durumu hazmedemeyen 15-20 kişilik bir grup, saat 15.25 sıralarında Yüksekova İlçesi Cengiz Topel Caddesi üzerinde bulunan bir kuyumcu dükkanına gelip işyeri sahiplerine hakaret ve tehditlerde bulunarak taş ve buz parçalarıyla saldırıda bulunmuşlardır. İşyeri sahibi C.B. kendini kurumak amacıyla silahını ateşlemiştir. Olaylardan hemen sonra güvenlik kuvvetleri olaya derhal müdahale etmiş ve C.B. gözaltına alınmıştır. Ayrıca saldırıda bulunanlardan 1'i de gözaltına alınmıştır. Olay sırasında Yüksekova Demokratik Toplum Partisi İlçe Başkanı'nın oğlu Ö.T. karın bölgesinden yaralanmış, ilk tedavisinin ardından müteakip Van'a sevk edilmiştir. Konu adli makamlara intikal etmiş olup, gerekli tahkikat devam etmektedir. İlçede bulunan güvenlik kuvvetlerimiz vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için görevlerine aralıksız devam etmektedir" denildi.

(NT-MET-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA