Yüksekdağ: Halkı İmha Etmeye Çalışıyorlar

Yüksekdağ: Halkı İmha Etmeye Çalışıyorlar

Silvan'a girmek isterken biber gazı ve basınçlı suya maruz kalan Figen Yüksekdağ, olay sonrası yaptığı açıklamada "Burada halkı tasfiye ve imha etmeye çalışıyorlar" dedi.

Yüksekdağ: Halkı İmha Etmeye Çalışıyorlar

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Eş sözcüsü Ertuğrul Kürkçü ve milletvekillerinden oluşan bir heyet, sokağa çıkma yasağının 11. gününe girdiği Silvan'a gitti. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü mahallelere yürümek isteyen HDP heyetine polis biber gazı ve TOMA'lardan basınçlı su sıkarak müdahale etti. Yüksekdağ ıslanırken, Kürkçü biber gazı nedeniyle zor anlar yaşadı.

"BURADA VAHŞET VAR"

İMC'ye konuşan Yüksekdağ, uyarı yapılmadan müdahale edildiğini belirterek, "Burada tam anlamıyla bir fütursuzluk ve vahşet var. Burada halkı tasfiye ve imha etmeye çalışıyorlar, başka hiçbir gerekçesi yok" dedi.

Olayın ardından konuşan Yüksekdağ, Silvan'daki durumun çok gergin olduğunu belirterek, yürüyüş esnasında herhangi bir uyarı yapılmadan, kendisinin ve milletvekillerinin olduğunu bilerek, sivil ve silahsız halk olduğunu bilerek vahşi bir saldırı gerçekleştirildiğini söyledi.

"TAM ANLAMIYLA GÖZLERİ KARARMIŞ"

Yüksekdağ, "Burada tam anlamıyla bir fütursuzluk ve vahşet var. Hukuku zaten geçtik ama en ufak, asgari insani kriteri dahi dikkate almayan bir uygulama var. Karşımızda herhangi bir şekilde devletin kolluk güçlerini, devlet memurlarını, kamu güvenliğini sağlamakla sorumlu görevli insanları görmedik. Tam anlamıyla gözleri kararmış, öldürmeye kodlanmış bir güruh vardı karşımızda, çok açık bir şekilde gördük. Namlularını bize doğrultmuş, herhangi bir şekilde konuşmaya temas etmeye dahi açık olmayan bir güruh vardı. Bunun adının zaten kamu güvenliğini sağlama hareketi olmadığını biz zaten çok iyi biliyorduk" dedi.