Yüksek Verimli Mısır ve Pamuk Türleri Tesbit Edildi

Yüksek Verimli Mısır ve Pamuk Türleri Tesbit Edildi

Aydın Tarım İl Müdürlüğü Tarafından Yürütülen 2006 Yılı Mısır ve Pamuk Çeşit Demonstrasyon Çalışmaları Sonuçlandı. Tarım İl Müdürlüğü Görevlileri Tarafından 6 İlçede 18 Üreticiye Ait Arazilerde 18 Ayrı Çeşit Mısır Üzerinde Çalışmalar Yapıldı. Ortalama 6 Ay Süren Ekim ve Hasat İşlemleri ve Demonstrasyon Sonuçlarına Göre En Yüksek Verim Çine İlçesinde Yapılan Mısır Ekim Çalışmalarında Elde Edildi.

Yüksek Verimli Mısır ve Pamuk Türleri Tesbit Edildi

Aydın Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen 2006 yılı mısır ve pamuk çeşit demonstrasyon çalışmaları sonuçlandı. Tarım il müdürlüğü görevlileri tarafından 6 ilçede 18 üreticiye ait arazilerde 18 ayrı çeşit mısır üzerinde çalışmalar yapıldı. Ortalama 6 ay süren ekim ve hasat işlemleri ve demonstrasyon sonuçlarına göre en yüksek verim Çine ilçesinde yapılan mısır ekim çalışmalarında elde edildi.

Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, demonstrasyon çalışmaları sonucunda Çine ilçesinde danelik olarak üretilen Progen 1610 çeşidinden dekarda bin 450 kilogram verim elde edildiğini söyledi. Silajlık mısır olarak da 3 ayrı bölgede ekim çalışmalarının yapıldığını açıklayan Öztürk, silajlık türünde de en yüksek verimin Aydın merkezde bir tarlada ekimi yapılan DK 6020 çeşidinden dekarda 7 bin 865 kilogram mısır elde edildiğini söyledi.

Yürütülen demonstrasyon çalışmaları sonucunda elde edilen bazı üretim verileri ise şöyle: Danelik mısırda Koçarlı ilçesinde ekilen Ant-90 ve TTM 81-19 cinslerinde dekarda bin 250 kilogram, Çine ilçesinde ekilen Batem 5655 cinsinde dekarda bin 250 kilogram. Silajlık mısırda il merkezinde ekilen C 955 türünde dekarda 6 bin 940 kilogram ve Karaçay cinsinde dekarda 4 bin 230 kilo gram mısır elde edildi.

Tarım İl Müdürlüğü ve Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen pamuk demonstrasyon çalışmaları ise bir merkezde yürütüldü. İkinci ürün pamuk denemesi, iklim şartlarının müsait gitmemesi, yağışların hasat dönemine rastlaması, hava sıcaklığının o dönemde düşük olması koza açımını olumsuz etkiledi. Tarım İl Müdürü Öztürk, yaşanan bütün bu olumsuzluklara rağmen ikinci ürün olarak pamuk denemelerinde dekarda 300 kilogram verim alındığını duyurdu. İl merkezinde belirlenen iki pamuk çeşidi ile demonstrasyon çalışmaları yürütüldüğünü duyuran Öztürk, demonstrasyon sonucunda St 457 çeşidinden dekarda 480 kilogram ve St 474 çeşidinden dekarda 460 kilogram pamuk elde edildiğini belirtti.

(İK-YK)

23.01.2007 14:15 TSİ