Ysk Başkanlığı'na Muammer Aydın Seçildi

Ysk Başkanlığı'na Muammer Aydın Seçildi

Cengiz Erdoğan'ın Görev Süresinin Dolmasını Ardından Yapılan Seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu (Ysk) Başkanlığı'na Muammer Aydın Seçildi.

Ysk Başkanlığı'na Muammer Aydın Seçildi

Cengiz Erdoğan'ın görev süresinin dolmasını ardından yapılan seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı'na Muammer Aydın seçildi.

1945 yılında Gülşehir'de doğan Aydın, Nevşehir Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1968 yılında mezun oldu. İstanbul hakim adayı olarak mesleğe başlayan Aydın, sırasıyla Özalp, Doğanşehir, Vezirköprü, Kırşehir ve Ankara Hakimliği görevlerinde bulundu. 5 Ağustos 2001 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilen Aydın, halen Yargıtay 5. Hukuk Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürüyor. Muammer Aydın, evli ve 3 çocuk babası.

YSK'da kanun gereği başkanlar 3'er yıl görev yapıyor. 1961 Anayasası ile kurulan YSK'da, şimdiye kadar Cengiz Erdoğan ile birlikte 12 başkan görev yaptı. Başkanlar içinde sadece Tufan Algan, 3 dönem boyunca bu görevi sürdürdü. Algan, 8 yıllık görevi süresince 3 genel seçim heyecanı yaşamıştı.

(EDA-RO-RO-Y)