Ysk Başkanı Aydın: Bizim Tarihimiz 22 Temmuz, Tartışma Yaratmaya Gerek Yok

Ysk Başkanı Aydın: Bizim Tarihimiz 22 Temmuz, Tartışma Yaratmaya Gerek Yok

Anayasa Komisyonu'nda Söz Alan Ysk Başkanı Muammer Aydın, Bu Takvimi Belirlemek İçin 2 Gün Çalıştıklarını, Seçimin Hukuki Olarak Tartışılmaması İçin Bu Takvimin Kabul Edilmesini Önerdi.

Ysk Başkanı Aydın: Bizim Tarihimiz 22 Temmuz, Tartışma Yaratmaya Gerek Yok

AKP Hükümetinin 24 haziran olarak belirlediği seçim takvimi, YSK'nın talebiyle 22 temmuz olarak belirlendi. Anayasa Komisyonu'nda söz alan YSK Başkanı Muammer Aydın, bu takvimi belirlemek için 2 gün çalıştıklarını, seçimin hukuki olarak tartışılmaması için bu takvimin kabul edilmesini önerdi. Aydın, "Bugün ve dün sabahtan akşama kadar bu konuda çalıştık. Bizi zorlamadan hukuki olarak tartışmak yaratmak istemiyorsanız bizim takvimimiz budur" diye konuştu. CHP Ankara Milletvekili Oya Araslı'nın YSK takviminin incelenmesi için alt komisyon kurulması önergesi ise Komisyon'da reddedildi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, seçimin tartışmalı olmasını istemediklerini belirterek, seçimin mümkün olduğu kadar erken yapılmasını istiyoruz. 22 temmuz deniyorsa uzatmanın bir anlamı yok" yorumunda bulundu.

Anayasa Komisyonu toplantısına AKP'nin bütün başkanvekilleri katıldı. Ayrıca Komisyon üyesi olmayan pek çok milletvekili de toplantıyı izledi. Komisyon toplantısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi kararına istinaden söylediği "Demokrasiye sıkılmış kurşundur" sözleri damgasını vurdu ve tartışmalara neden oldu.

AKP'li Ersönmez Yarbay, erken seçimi "Demokrasiyi kurtarma seçimi" olarak nitelendirerek, Genelkurmay'ın açıklamasıyla bu takvimin işlemeye başladığını söyledi. Yarbay, "Demokrasiyi kurtarmak için mecburi seçimle karşı karşıyayız. Tehdit altında olan TBMM'dir" dedi. Yarbay, Anayasa Mahkemesi'ni anımsattı ve Mahkeme'nin zorunlu olarak bu kararı verdiğini belirtti. Bunun üzerine CHP'li Oya Araslı "Anayasa Mahkemesi hakkında bu tür sözler söyleyemezsiniz" karşılığını verdi. Bunun üzerine AKP'li Metin Kaşıkçı da "Tehdit ettiğiniz organa mı?" deyince salonda tartışma çıktı. CHP milletvekili Yılmaz Kaya da bu soruya karşılık vererek, "Demokrasiye sıkılmış kurşundur' diyen sizin Başbakanınızdı" dedi.(ANKA)

Kaynak: ANKA