Yozgat'tan Ortadoğu'ya Aylık 15 Bin Çelik Kapı İhraç Ediliyor

Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nde üretime devam eden Göktuğ Çelik Kapı, Ortadoğu ülkelerine ayda 15 bin adet çelik kapı ihraç ediyor.

Yozgat'tan Ortadoğu'ya Aylık 15 Bin Çelik Kapı İhraç Ediliyor

Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nde üretime devam eden Göktuğ Çelik Kapı, Ortadoğu ülkelerine ayda 15 bin adet çelik kapı ihraç ediyor.

Göktuğ Çelik Kapı Genel Müdürü Murat Doğruer, Yozgat'ın çelik kapı üretiminde marka olduğunu belirtti. Doğruer, "Yozgat OSB'de 8 bin metrekare kapalı alanda çelik ve ahşap kapı üretimi yapıyoruz. 150 çalışanımızla ilimiz ekonomisine katkı sağlıyoruz. Fabrikamızda aylık 15 bin adet çelik ve ahşap kapı üretimi yapıyoruz. Bu kapsamda ilimiz çelik kapıda marka haline geldi." dedi.

Fabrikada üretilen kapıların Orta Doğu ülkelerine ihraç edildiğini ifade eden Doğruer, "Fabrikamızda yurt içi ve yurt dışı pazarına çelik kapı üretimi yapıyoruz. Yurt içinde genelde büyük illere İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Konya, Trabzon ve Diyarbakır'a üretim yapıyoruz. Ortadoğu ülkelerinden de Cezayir, İran, Irak, Suriye, Romanya ve Ukrayna'ya da kapı ihraç ediyoruz. Yozgat, çelik kapıda bir marka oldu. Artık Ortadoğu'ya açılan kapı bundan sonra Yozgat olacak. Önümüzdeki süreçte kapasite artırımına giderek, sadece Yozgat fabrikamızda işçi sayımızı 500'e, aylık kapı üretim sayımızı ise 100 bine çıkarmak olacaktır. Bu kapsamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Metin Özışık da OSB'de ciddi anlamda yatırımcıların faaliyetlerini sürdürdüğünü, bu kapsamda yeni teşvik yasasının çıkmasından sonra yatırımın artacağını söyledi. Özışık, "İlimiz OSB'de faaliyetini sürdüren firmalarımız ekonomi ve istihdamın yanı sıra ilimizin yurt dışında tanınmasına katkı sağlıyor. Bugün çelik kapıda ilimiz marka haline geldi. Nasıl ki Kayseri bazı sektörlerde lider konumunda ise ilimiz de artık üretilen ürünlerle marka haline gelecek. Bugün Yozgat'tan Ortadoğu ülkelerine 15 bin kapı ihraç ediliyor. Bu, gerçekten büyük bir başarıdır. Tekstil de yine ilimiz sanayi bölgesinde üretilen ve Avrupa'ya ihraç edilen çorap ve diğer giyim çeşitleri ile Yozgat adı artık marka haline geliyor." diye ifade etti.

Yeni teşvik yasasında Yozgat'ın 5. bölgede, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nin ise 6. Bölge kriterlerinden yararlandığını söyleyen TSO Başkanı Özışık, şöyle devam etti: "Organize sanayi bölgemizin 6. bölgede yer alması ilimiz için büyük bir avantaj olmuştur. Bu konuda şimdiden bazı iş adamlarımız bizlerden organize sanayimizin durumu hakkında bilgi almaya başladı. Ben başta Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ'a, Meclis Başkanımız Sayın Cemil Çiçek'e, Yozgat Valimiz Necati Şentürk ve Milletvekillerimiz Yusuf Başer ve Ertuğrul Soysal'a da teşekkür ederiz. İnşallah ilimiz yakın bir gelecekte üretimde ve yatırımda bir cazibe merkezi haline gelecek."