Yozgat'ta Katı Atık Tesisi ile Keklik Üretim Tesisi Açıldı

Yozgat'ta Katı Atık Tesisi ile Keklik Üretim Tesisi Açıldı

Yozgat'ta Katı Atık Tesisi ile Keklik Üretim Tesisi Açıldı
ANKA - Haberler | Güncel

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Yozgat'ta Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile Keklik Üretim Tesislerinin Açılışına Katıldı. Eroğlu, Tesisin 20 Yıl Hizmet Verecek Şekilde Planlandığını Belirterek, Bakanlık Tarafından Projeye 1 Milyon 3 Yüz 14 Bin YTL Destek Sağlandığını Söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Yozgat'ta katı atık düzenli depolama tesisi ile keklik üretim tesislerinin açılışına katıldı.

Katı atık depolama tesisi açılışında konuşan Veysel Eroğlu, tesisin 20 yıl hizmet verecek şekilde planlandığını belirterek, bakanlık tarafından projeye 1 Milyon 3 yüz 14 bin YTL destek sağlandığını söyledi.

Eroğlu, Bakanlık olarak ele aldıkları ilk sorunun katı atıklara çözüm üretmek olduğunu dile getirdi. 2003 yılından önce Türkiye'de 15 ilde katı atık bertaraf tesisinin olduğunu, 2007 yılı itibariyle bu sayının 29'a çıktığını kaydeden Eroğlu, 28 tesisin inşaat halinde, 26 tesisin de proje aşamasında olduğunu ifade etti. Şehirlerdeki belediyelerin katı atık tesislerini ayrı kurmasını doğru bulmadığını ifade eden Eroğlu, "Yozgat'ta olduğu gibi belediyeler birleşerek tesisleşmeye gittikleri zaman, işletme maliyeti ile yatırım maliyetlerinde 10'da 1 oranında düşecektir" dedi. Yozgat'ta bulunan 24 belediyenin birleşerek tesisin maliyetini 2 milyon 9 yüz 50 bin YTL'ye düşürdüklerini söyleyen Eroğlu, Bakanlığın projeye 1 milyon 3 yüz 14 bin YTL destek sağladığını bildirdi.

-YILDA 56 BİN YUMURTA, 45 BİN CİVCİV ÜRETİLECEK-

Bakan Eroğlu, Yozgat'ın Sorgun ilçesindeki Keklik Üretim Merkezi'nin açılışına da katıldı.

Eroğlu, tesislerin bu yılki hedefinin 10 bin kekliğin doğaya bırakılması olduğunu kaydetti. Eroğlu, tesislerde, yılda 56 bin keklik yumurtası ile 45 bin civciv üretimi yapılmasının hedeflendiğini belirtti. Eroğlu, doğaya bırakılacak kekliklerin kımıl ile mücadelenin yanı sıra diğer orman ve meyve zararlılarının yok edilmesinde de faydalı olacağını ifade etti. Kekliklerin, av turizm için de yararlı olacağını dile getiren Eroğlu, Bakanlık olarak deniz turizminden sonra kongre ve av turizmine de çok önem verdiklerini söyledi.

Tesislerin açılışına, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanı sıra AKP Yozgat Milletvekilleri Abdulkadir Akgün, Osman Coşkun ve Mehmet Çiçek, Yozgat Valisi Amir Çiçek ve Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer de katıldı. (ANKA)

(BT/GB)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title