Yozgat'ta Kadın Çiftçiler Yarıştı

Yozgat'ta Kadın Çiftçiler Yarıştı
CHA - Haberler | Güncel

Yozgat'ta Düzenlenen 'kadın Çiftçiler Yarışıyor' Yarışmasında Çiftçi Kadınlar Birincilik İçin Yarıştı.

Yozgat'ta düzenlenen 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' yarışmasında çiftçi kadınlar birincilik için yarıştı. Yarışmada birinci olan Selvihan Karaaslan, 24 Mayıs 2011 tarihinde Yozgat'ta yapılacak olan bölge finalinde ili temsil edecek. Yozgat Grand Eser Otel'de düzenlenen yarışmaya Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş, Tarım İl Müdürü Ünal Koçak, Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Gülümser, ilçe tarım müdürleri, şube müdürleri, yarışmacılar ve yakınları katıldı. Yarışmanın açılış konuşmasını yapan İl Tarım Müdürü Ünal Koçak, yarışmanın kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere verilen önemden dolayı Tarım ve Köy işleri Bakanlığı desteğiyle yapıldığını söyledi.

Kadın Çiftçiler Yarışması'nın il finalini gerçekleştirdiklerini belirten Tarım İl Müdürü Koçak, "Kadın Çiftçilere götürülen eğitim-yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda kadın çiftçilerimizin performanslarını değerlendirmek, kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhunu artırmak amacıyla 2004 yılından bu yana bu yarışmalarımız devam ediyor. 2011 ve sonraki yıllar için 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' Bilgi ve Proje Yarışması adıyla yapılacaktır. Bu yarışmamızın bölge finali ise 24 Mayıs 2011 tarihinde Yozgat'ta yapılacaktır. Bu vesile ile yarışmacılara başarılar diliyorum." dedi.

"YARIŞMA KADIN ÇİFTÇİLERİN KENDİLERİNE OLAN GÜVENLERİNİN ARTIRACAKTIR"

Yozgat Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş da kadınların '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başladığı konuşmasına sosyal anlamda bu tür etkinliklerin önemli olduğunu söyledi. Aktaş, "Bu yarışmalar kadın çiftçilerimizin birbirleri ile kaynaşmalarını ve kendilerine olan güvenlerinin artmasına sebep olacaktır. Tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek, sağlıklı beslenme ve kaliteli ürün üretme bilincini geliştirmek ve girişimcilik ruhunu aşılamak açısından önem arz etmektedir. Kendilerini kutluyor başarılar diliyorum." diye konuştu.

Yarışma sonrası birinciye yarımlık altın verirken diğer yarışmacılara da çeşitli hediyeler takdim edildi. Yarışmada 1. olan Sarıkaya Karayakup Köyünden Selvihan Karaaslan, 24 Mayıs 2011 tarihinde Yozgat'ta yapılacak olan bölge finalinde Yozgat'ı temsil edecek. - YOZGAT

Yozgat'ta Kadın Çiftçiler Yarıştı
Yozgat'ta Kadın Çiftçiler Yarıştı
Yozgat'ta Kadın Çiftçiler Yarıştı

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title