Yozgat'ta Göçün Nedenleri Araştırılıyor

Yozgat'ta Göçün Nedenleri Araştırılıyor

Yozgat Valiliği, Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi Sonrası Yaklaşık 200 Bin Nüfus Kaybeden İlde Göçün Nedenlerini Araştırıyor.

Yozgat'ta Göçün Nedenleri Araştırılıyor

Yozgat Valiliği, Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi sonrası yaklaşık 200 bin nüfus kaybeden ilde göçün nedenlerini araştırıyor.

Yozgat'ın son yıllarda sürekli nüfus kaybetmesi yetkilileri harekete geçirdi. Yozgat Valiliği, bir araştırmayla göçün nedenlerini tespit etti. Yozgat Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, yapılan bir araştırmayla tüm köylerde son 5 yıl içerisinde meydana gelen göçün nedenlerinin araştırıldığını açıkladı. Özellikle köylerden şehirlere, şehirlerden köye göçlerin tespit edildiği araştırmada çapıcı sonuçlara ulaşıldı.

Yozgat'ta son beş yılda 24 bin 189 kişinin göç ettiği, bin 209 kişinin de köylere dönüş yaptığı tespit edildi. Yapılan araştırma sonuçlarını ilçe kaymakamlarına aktaran Vali Yardımcısı İngeç, il genelinde yaşanan göçün temel nedeninin ekonomik olduğunu söyledi.

Göçün büyük kısmının Ankara ve İstanbul'a olduğunun altını çizen Vali Yardımcısı, en çok göç veren ilçelerin başında Çekerek ve Kadışehri ilçeleri olduğunu kaydetti. Vali Yardımcısı İngeç konuşmasını şöyle sürdürdü: "En çok göç alan ilçelerimiz ise Sorgun, Akdağmadeni ve Yerköy ilçeleridir. Köylere gelen göçlerin büyük çoğunluğunu ise büyük şehirlerde yaşayanların emeklilik nedeniyle köylere dönmesi oluşturmaktadır."

Yozgat Valisi Amir Çiçek ise Yozgat'ta ekonomik nedenlerle göçün yüksek olduğunu ve bu faaliyetin de yapılan yatırımlarla açılan iş sahaları ile çözüleceğini belirterek, "Hiçbir vatandaşımız, ben sağlık hizmeti alamadığım için veya çocuğuma iyi bir eğitim veremiyorum diyerek göç ediyorum demiyor. Devlet olarak sağlık ve eğitim konusunda vatandaşımıza en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz" ifadelerine yer verdi.