Yozgat'ta 456 Dernek Faaliyet Gösteriyor

Yozgat'ta 456 Dernek Faaliyet Gösteriyor

Yozgat İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu, Yozgat'ta 456 derneğin faaliyet gösterdiğini belirtti.

Yozgat'ta 456 Dernek Faaliyet Gösteriyor

Yozgat İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu, Yozgat'ta 456 derneğin faaliyet gösterdiğini belirtti. Yurtlu, ilçeler bazında en fazla derneğin ise Sorgun'da bulunduğunu söyledi.

Türkiye geneli itibarı ile dernek sayısına göre 54. sırada yer alan Yozgat'ta, en fazla dernek sosyal yardımlaşma ve dayanışma türünde faaliyet gösterirken, ikinci sırada dini hizmetlerin gerçekleştirilmesine yönelik dernekler yer alıyor. Spor alanında faaliyet gösteren dernekler ise üçüncü sırada bulunuyor.

Yozgat İl Dernekler Müdürü Hakkı Yurtlu yaptığı açıklamada, son on yıllık veriler dikkate alındığında ildeki dernek sayısında her geçen yıl artış kaydedildiğini vurguladı. Yurtlu, şunları kaydetti: "Bugün itibarı ile ilimiz genelinde 456 dernek faaliyet göstermektedir. Bu rakamın, 1'i federasyon, 36'sı dernek şubesi kalan kısmını ise dernek hukuki yapısı teşkil etmektedir. İl merkezinde 152 dernek faaliyet göstermektedir. İlçeler bazında ise Sorgun'da 61, Sarıkaya'da 45, Yerköy'de 41 dernek faaliyet göstermekle ilk üç sırayı oluşturmaktadır. Dernek sayısının en az olduğu ilçeler ise Çandır'da 6, Yenifakılı'da 7 ve Saraykent ile Şefaatli'de 7 dernek bulunmaktadır."

Yurtlu ayrıca ülke genelinde faaliyet gösteren derneklerin yüzde 0.42'sinin Yozgat merkezli olduğunu belirtirken, il genelinde bulunan 456 dernekten 22 adedinin bakanlar kurulunca tanınan kamu yararına çalışma niteliği hakkı taşıdığını ifade etti.

Kaynak: CİHAN