YOZGAT BOĞAZLIYAN OĞULCUK BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

YOZGAT BOĞAZLIYAN OĞULCUK BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

YOZGAT BOĞAZLIYAN OĞULCUK BARAJI'NDA ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR
Habermetre - Haberler | Güncel

Devlet Su İşleri Genel MüdürlüğüDSİ Yozgat iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Devlet Su İşleri Genel MüdürlüğüDSİ Yozgat iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Yozgat ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Yozgat Boğazlıyan Oğulcuk Barajı'nda çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları devam eden Yozgat Boğazlıyan Oğulcuk Barajı'nın tamamlanması ile barajdadepolanacak su ile 18 bin 720 dekar tarım arazisi sulanacak. Baraj gövde kazıları, dipsavak, ENH işleri, Dolusavak yapısı, enjeksiyon işleri ile yol imalatları tamamlandı ve %75 fiziki gerçekleşme sağlandı. Barajda gövde dolgu imalatlarına devam edilmektedir. Dolgu imalatlarının tamamlanmasına müteakip vana odası mekanik imalatları yapılacak olup barajda su tutma işlemi gerçekleştirilecektir. Temelden yüksekliği 30, 50 metre ve su depolama kapasitesi 15, 98 milyon m3 olan Yozgat Boğazlıyan Oğulcuk Barajı'nın tamamlanması ile 2021 birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık 10 milyon 41 bin 957 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: Habermetre

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title