Yozgat Gençlik Merkezi Arabaşı Günü Düzenledi

Yozgat Gençlik Merkezi Arabaşı Günü Düzenledi

Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi, Hem Yozgat'ın Geleneksel Yemeklerinden Olan "Arabaşı" Yemeğini Tanıtmak Hem Gençler Arasında Kaynaşmayı Sağlamak Amacıyla "Arabaşı Günü" Düzenledi.

Yozgat Gençlik Merkezi Arabaşı Günü Düzenledi

Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi, hem Yozgat'ın geleneksel yemeklerinden olan "Arabaşı" yemeğini tanıtmak hem gençler arasında kaynaşmayı sağlamak amacıyla "Arabaşı Günü" düzenledi.

Yozgat Gençlik Merkezi'nde düzenlenen Arabaşı Günü'ne, Vali Amir Çiçek, Belediye Başkanı Yusuf Başer, AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, AK Parti İl Başkanı Zekeriya Avşar, MHP İl Başkanı Mehmet Ali Çakır, Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ve gençler katıldı.

Programda gençler adına bir konuşma yapan İbrahim Ayan, gayelerinin Yozgat'ta bulunan gençleri bir araya getirmek ve kaynaştırmak olduğunu belirterek, "Gençlik Merkezi olarak bu yıl 2. si düzenlenen Arabaşı Günü'nde gençlere Yozgat'ın yöresel yemeklerinden olan Arabaşı'nı tanıtmak için güzel bir anı oldu" dedi.

Daha sonra konuşan Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Arabaşı yemeğinin Yozgat'ın yöresel yemeklerinden biri olduğunu hatırlatarak, "Arabaşı olarak bilinen Arabaşı çorbası, eskiden kış gecelerinde bir araya gelen komşuların sohbetleri arasında içtikleri çorba ve pişirilmiş hamur yemeğidir. Burada bulunan gençlerimiz Yozgat'tan ayrıldıklarında Yozgat'ın bu yemeğini tanıtacaklar ve bu günü hatırlayacaklardır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından gençler arabaşı hamurunu çorbasına batırarak yutarken, müzik eşliğinde de eğlendiler.

(ÖE-YS-Y) 01.03.2008 16:48 TSİ

Kaynak: İHA