Yozgat: Boğazlıyan Şeker Fabrikası Pancar Alımlarına Başlıyor

Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık, Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesi'ne Yapılan Şeker Fabrikasının, Şeker Sektöründe Dünyanın ve Türkiye'nin En Büyük Yatırımı Olduğunu Söyledi.

Yozgat: Boğazlıyan Şeker Fabrikası Pancar Alımlarına Başlıyor

Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık, Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesi'ne yapılan Şeker Fabrikasının, şeker sektöründe dünyanın ve Türkiye'nin en büyük yatırımı olduğunu söyledi.

Yozgat'ta Şehitlik Anıtı açılış törenine katılan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Özışık, şuanda şeker sanayisinde 124 milyon 500 bin Euro değerinde yatırım yaptıklarını belirtti. Özışık, "14 ay gibi kısa bir sürede fabrikaya başlamış ve bitirmiş olduk. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle ilk olarak pancar alımlarına başlıyoruz. Fabrikamızın resmi açılışını 8 Kasım tarihinde gerçekleştireceğiz" dedi.

Yozgat Boğazlıyan Şeker Fabrikası'nın pancar alım hinterlant alanını geliştirdiklerini ifade eden Özışık, "Sorgun Şeker Fabrikası'na bağlı Yenifakılı bölgesini tamamen, Şefaatli bölgesinin de yüzde 50'sini olmak üzere 17 köyde 76 bin ton ekim alanı olan yer Boğazlıyan Şeker Fabrikası'na geçmiştir. Yozgat çiftçisi 76 bin ton ek kotaya kavuşmuş oldu. Önümüzdeki yıl 165 bin ton pancar kotasına kavuşacağız" diye konuştu.

Özelleştirmeden dolayı Ilgın, Ereğli ve Bor Şeker Fabrikalarına talip olduklarını dile getiren Özışık, "Biz holdingleşmek için adım adım ilerliyoruz. Bu üç fabrikayı alacak güçteyiz ve almayı düşünüyoruz. Şuanki hedefimiz özelleştirmeye çıktığı an hinterlant alanımızda bulunan Sorgun Şeker Fabrikası'nı almaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA