Yörüklerin Hayatının Yarısı Yollarda Geçiyor

Yörüklerin Hayatının Yarısı Yollarda Geçiyor

Mersin'in Mut İlçesinden Son Yörük Kafilesi Geçti. Göçebe Olarak Yaşayan, Geçimlerini Hayvancılıkla Sağlayan ve Mevsimlere Göre Ova ve Yaylalara Kurdukları Kıl Çadırlarda Yaşayan Yörükler, Havaların Isınmasıyla Birlikte Deve, At, Eşek ve Keçileriyle Yollara Düştü.

Yörüklerin Hayatının Yarısı Yollarda Geçiyor
02.05.2009 19:25 | Son Güncelleme: 02.05.2009 19:25

Mersin'in Mut ilçesinden son Yörük kafilesi geçti. Göçebe olarak yaşayan, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve mevsimlere göre ova ve yaylalara kurdukları kıl çadırlarda yaşayan Yörükler, havaların ısınmasıyla birlikte deve, at, eşek ve keçileriyle yollara düştü.

Yılın 4 ayını yolda, 2 ayını yaylada, 6 ayını da kışın sahillerde geçiren Yörükler göçün başlamasıyla eşyalarını taşıma aracı olarak kullandıkları ve Yörüklerin sembolü haline gelen develere yükleyip yollara konuluyor. Yörükler yaklaşık 4 ay süren göçün ardından Zeyne, Kesik köprü, Kravga ve Gökgedik köyleri ile Sertavul geçidi ve Seydişehir yolunu takip ederek, yaklaşık 350 kilometre süren yorucu yolculuğun ardından Konya Beyşehir yakınlarındaki yaylalara ulaşıyor.

Tüm zorluklarına rağmen Yörük hayatını devam ettirmeye çalıştığını söyleyen Sinan Can, dikili arazilerin çoğalmasından dolayı yol ve konaklama yeri bulmakta zorluk çektiklerini belirtti. Can, "Ömrümüzün yarısı yollarda geçiyor. Zaman, zaman develerimiz sakatlanarak yürüyemez hale geliyor. Bu durumda olan hayvanları ya kesiyoruz. Ya da bırakıp gidiyoruz. Yolculuk sırasında çok zorluklarla karşılaşıyoruz. Ekili araziler yüzünden hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Ormanlık arazide de Orman Müdürlüğü ile sıkıntı yaşıyoruz. Göçebe hayat yaşadığımız için çocuklarımızı da okutamıyoruz. Bizlere yer verilse yerleşik hayata geçerek yine ahır hayvancılığı ile geçimimizi devam ettirebiliriz." diye konuştu.

Bütün varlıklarının deve, davar ve deve sırtında taşınan ev eşyaları olduğunu anlatan Can, uzun göçü şöyle anlattı: "Sabah gün doğmadan çadırlar sökülüp, develere sarılır, öğleye yakın müsait bir alana çadırlar kurulur. Ertesi sabah aynı uygulama devam eder." (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title