Yönetmen Kusturica'nın Altın Portakal Film Festivaline Davet Edilmesi
Haberler » Yerel » Yönetmen Kusturica'nın Altın Portakal Film Festivaline Davet Edilmesi - Haberler

Yönetmen Kusturica'nın Altın Portakal Film Festivaline Davet Edilmesi

Yönetmen Özlem Akovalıgil, Yönetmen Emir Kusturica'nın, 47

Yönetmen Kusturica'nın Altın Portakal Film Festivaline Davet Edilmesi

Yönetmen Özlem Akovalıgil, Yönetmen Emir Kusturica'nın, 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivaline davet edilmesine ilişkin, 'Kendisine 'Hoş gelmiş' diyebiliriz elbette, ancak gönülden demeyiz' dedi.

Yönetmenliğini Akovalıgil'in yaptığı 'Kako Si?' (Nasılsın?) filminin İzmir galası yapıldı.

Bosna Hersek asıllı Akovalıgil, Balçova Agora Alışveriş Merkezi'ndeki gala öncesi, gazetecilere yaptığı açıklamada, annesi Semahat Goruşanin'in baş rolde oynadığı filmde, İstanbul'dan Saraybosna'ya uzanan bir yol hikayesinin anlatıldığını belirtti.

Annesinin gerçek yolculuğunu filme aldıklarını anlatan Akovalıgil, 'Annem, 78 yaşında gerçekten İstanbul'dan ata topraklarına, ailesini fertlerini bulmaya yola çıktı. Biz de bunu tamamen gerçekçi olarak filme aldık. Film, kurgu ve belgesel sinemanın kesiştiği bir yolculuk, ilginç bir deneyimdi' dedi.

Filmde, bölgede yaşanan savaş ve soykırımın günümüze bıraktığı izlerin yer aldığına işaret eden Akovalıgil, şöyle konuştu:

'Filmde, soykırımın bir aileyi nasıl yok ettiğini gözler önüne seriyoruz. Sanırım çekimleri yaptığımız 2008 yılından sonra kalan son savaş yıkıntıları da onarıldı. Savaşın izleri neredeyse yok edildi. Filmdekiler de en son kayda alınmış yapılar. Filmde anneme, Mesut Akusta, Deniz Çakır, Kemal Okur gibi oyuncuların yanı sıra yerel halk da eşlik ediyor.'

Filmin 1 Ekim itibarıyla gösterime girdiğini hatırlatan Akovalıgil, izleyicilerin, filmin farklı ve samimi olduğuna ilişkin yorumlarından mutluluk duyduklarını belirtti.

- YÖNETMEN KUSTURİCA'NIN ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİNE DAVET EDİLMESİ-

Akovalıgil, yönetmen Emir Kusturica'nın 47. Altın Portakal Film festivaline davet edilmesinin ardından çıkan tartışmaların hatırlatılması üzerine, söz konusu protestoya katıldığını söyledi.

'Kako Si?' filminin, protesto anlamında tek başına yeterli olduğunu vurgulayan Akovalıgil, şunları kaydetti:

'Bu film, protestonun neden yapıldığıyla ilgili. Çünkü Boşnak olup da soykırıma bu kadar duyarsız kalabilecek herhangi bir insan olamaz. Hele ki bu bir sanatçıysa... Boşnak olmayan insanlar dahi filmin çekimlerini yaparken zorlandılar. Çok ilginç buluyorum. Ailesi bu soykırımla birebir karşı karşıya kalmış bir yönetmenin söylemlerini ilginç buluyorum. Çok fazla onurlandırmaya da gerek yok. İnsan tabii ki üzülüyor. Tercihi öyle olmuş, kendisine 'Hoş gelmiş' diyebiliriz elbette, ancak gönülden demeyiz. Gönlümün diğer tarafından protesto ediyorum.'

(ZEY-BEL-KAK) - İZMİR

Kaynak: AA

Manşet

Haberler