Yollarda Projesi Belgeseli'ne Ödül

Yollarda Projesi Belgeseli'ne Ödül

"Yollarda" belgesel filmi 10. Boston Türk Filmleri Festivali'nde Özel Mansiyon Ödülü'ne layık görülmüştür.

Yollarda Projesi Belgeseli'ne Ödül

Özel Mansiyon Ödülü'ne Layık Görüldü!

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen "Kültür Köprüleri" programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü'nün, Türkiye'nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde yürüttüğü " Avrupa Edebiyatı Türkiye'de – Türk Edebiyatı Avrupa'da" (European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature Goes to Europe) projesi çerçevesinde Sabine-Küper Büsch ve Thomas Büsch tarafından hazırlanan "Yollarda" belgesel filmi 10. Boston Türk Filmleri Festivali'nde Belgesel Film kategorisinde Özel Mansiyon Ödülü'ne layık görülmüştür.

Projenin en önemli parçası olan Gezici Kütüphane ile "karşılaşmaları" konu alan film, Trabzon'dan başlayarak, Ankara, Diyarbakır, Konya, Antakya, Adana, İzmir, Tekirdağ ve İstanbul'dan geçen, oradan da Avrupa şehirleri Pécs, Venedig, Duisburg ve Brüksel'e devam eden yolculuğu adım adım takip ediyor.

Filmin başrol oyuncuları olan gezici kütüphane sorumluları; kaptan Hakan Köroğlu ve kütüphane sorumlusu Claudia Dollinger'in yol boyunca izlenimleri aktarılırken, birbirinden farklı kültürel bakış açıları gösterilmekle beraber, ortak bir dil konuşmayan bu oyuncuların, iletişimlerinde aştıkları engeller de eğlenceli bir biçimde yansıtılıyor.

Projeye katılan Günter Grass, Bozhana Apostolova, Zafer Şenocak, Perikles Monioudis, Ayşe Kulin, Mario Levi, Murat Uyurkulak gibi seçme yazarlar kısa röportajlar vererek Türkiye'ye ve Avrupa'ya nasıl baktıklarını anlatıyorlar.

Kültürlerarası diyalog, lise ve üniversite öğrencileri ile Türkiye'nin 24 ilinde ve Avrupa'nın 8 ülkesinde gerçekleştirilen söyleşilerle yansıtılıyor.

Söz konusu belgesel, yolculuk esnasında gerçekleştirilen „Cultural Bridges" konulu bir dizi atölye çalışması sonucunda ortaya çıkan kısa filmlerinden kesitler de içeriyor. Trabzon, Ankara, Mersin, Diyarbakır und İzmir'deki sinema televizyon bölümleri öğrencileri, Türkiye'deki hayatın kültürel ve politik yönlerini ortaya koyuyor ve belgesele önemli bir katkıda bulunuyor.

Kaynak: Bültenler