Yol-İş'ten İlginç Teklif

Yol-İş'ten İlginç Teklif

Karayolları Genel Müdürlüklerinde yapılan özelleştirmelere tepki göstermek amacıyla toplanan Yol-İş Sendikası üyeleri, taşeronlaşmaya karşı eylem yaptı.

Yol-İş'ten İlginç Teklif

Karayolları Genel Müdürlüklerinde yapılan özelleştirmelere tepki göstermek amacıyla toplanan Yol-İş Sendikası üyeleri, taşeronlaşmaya karşı eylem yaptı. Eylemde konuşan Yol-İş Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Muharrem Yıldız, otoyol ve köprülerin borsada değerlendirilmesinin özelleştirmeden daha karlı olacağını savundu.

Bursa'da toplanan 100 kişilik grup, sloganlar eşliğinde Duaçınarı Metro İstasyonu önünden Bursa Karayolları Müdürlüğüne yürüdü. Burada bir basın açıklaması yapan Yıldız, otoban ve köprülerin özelleştirmesine karşı çıktıklarını, buraların borsada değerlendirilmesinin daha karlı olacağını söyledi. Yıldız, "5.7 milyar dolara ihalesi yapılan köprü ve otoyol özelleştirmesinin ardından bazı uzmanlar hesap yaptı. Bu hesaba göre köprü ve otoyolların geliri ihale edilen ücretten daha fazla. Bana göre 5.7 milyar dolara özelleştirmek yerine bunu ayrı bir genel müdürlük adı altında toparlayıp sadece hisselerini borsada değerlendirsek Türk yatırımcısı 1 yıl içinde 50 milyar dolar kazanır" dedi.

Karayollarında son zamanlarda yapılan özelleştirme çalışmalarına tepki gösteren sendika üyeleri, kadrolu işçilerin bir kenara itildiğini savundu. Devletin kendi eliyle yaptığı hizmetin devletin hazinesine kar sağladığını ifade eden Yıldız, "2012 yılı için Karayolları 14. Bölge Müdürlüğüne toplam 16 milyon TL'ye hizmet alımı yaptık ve bu parayla bir yıl boyunca hizmetlerin tamamını yaptık ancak aynı hizmetlerin tamamı 2013 yılında özel sektöre 60 milyon TL'ye ihale edildi. Hizmet aynı hizmet" ifadelerini kullandı.

Sendika üyeleri, sloganlar atarak Karayolları önünden ayrıldı. - BURSA