YÖK Üyesi Şenses: Amac Yükseköğretimi İktidarın Amaçları Doğrultusunda Biçimlendirmek

YÖK Üyesi Şenses: Amac Yükseköğretimi İktidarın Amaçları Doğrultusunda Biçimlendirmek

YÖK Üyesi Prof. Dr. Fikret Şenses, YÖK'ün Katsayıları Kaldırmasını "Farklı Katsayı Kararı Uygulaması Asıl Amacının Haksızlıkları Giderme Görüntüsü Altında Yükseköğretimi İktidar Partisinin Amaçları Doğrultusunda Biçimlendirmeye Yöneliktir" Sözleriyle Eleştirdi.

YÖK Üyesi Şenses: Amac Yükseköğretimi İktidarın Amaçları Doğrultusunda Biçimlendirmek

YÖK üyesi Prof. Dr. Fikret Şenses, YÖK'ün katsayıları kaldırmasını "Farklı katsayı kararı uygulaması asıl amacının haksızlıkları giderme görüntüsü altında yükseköğretimi iktidar partisinin amaçları doğrultusunda biçimlendirmeye yöneliktir" sözleriyle eleştirdi.

Karara karşı oy kullanan Şenses, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, YÖK'ün bugünkü toplantısında alınan, "üniversiteye giriş sisteminde önemli değişiklikler yapılmasına ve bu çerçevede meslek lisesi mezunlarına üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına son verilmesi" yönündeki kararın yanlış olduğunu bildirdi.

Şenses, karara karşı oy kullanmasının gerekçelerini şöyle açıkladı:

"Son dönemde gerekli altyapı ve kaynak sağlanmadan çok sayıda yeni üniversite açılması, mevcut yasal çerçeve dikkate alınmaksızın üniversitelerimizde türban yasağının kaldırılması, üniversite kontenjanlarının hızla artırılması, ilahiyat fakültesi kontenjanlarının birden ve çok yüksek oranda artırılmış olması ve en son olarak da katsayı konusuyla gündem işgal edilmek istenmektedir.

Bu durum, iktidar partisinin amaçlarıyla, YÖK'ün amaçları arasındaki örtüşme derecesini açıkça ortaya koymaktadır. Mevcut farklı katsayı uygulamasının bütün meslek lisesi öğrencilerini ilgilendirmesine karşın konunun sadece imam hatip liseleri üzerinde odaklandırılmış olması bu kuşkuları daha da artırmaktadır."

Karar alınırken toplumun önemli bir kesiminin düşüncelerinin alınmadığını dile getiren Şenses, "Meslek yüksekokulları dahil olmak üzere mesleki eğitimin çekiciliğinin artırılması ve imam hatip liselerinin toplumun ihtiyaçlarının çok üstünde mezun verdikleri hususlarının yanında toplumun önemli bir kesiminin bu konudaki duyarlılıklarının göz ardı edilmiştir" dedi. (ANKA)

(EÖ/BÜN)